Különös helyzet, de a kormányzati körök részéről senki nem cáfolja az Orbán-család meseszerű meggazdagodásának tényét. Mindössze odáig futja, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal dezinformációk terjesztésével vádolta meg a Transparency International-t.
A manipulatív módszertannal készülő index klasszikus dezinformációs eszköz, mely alkalmas arra, hogy országok nemzetközi megítélését befolyásolja.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal állítása ugyanakkor inkább tűnik dezinformációnak, mint a TI által közölt adatok, hiszen a korrupciós index szakértők becsléséből és helyi közvéleménykutatásokból áll össze.
A Globális Korrupciós Barométer (GCB) a világ legnagyobb nyilvános korrupciós felmérése, amely első kézből gyűjt adatokat arról, hogyan élik meg és érzékelik az emberek a korrupciót mindennapi életükben. 2003 óta világszerte több tízezer állampolgárt kérdezett meg, egyedülálló betekintést nyújtva a vesztegetés, a hatalommal való visszaélés és az intézményi bizalom kérdéskörébe. Kiegészíti az indexet azáltal, hogy tükrözi a korrupcióról alkotott közvéleményt.
Ráadásul egy 180 országot érintő világfelmérésről van szó, vagyis mi értelme lenne mondjuk Szudánhoz képest feljebb vagy lejjebb helyezni Magyarországot a rangsorban? Ez kinek lenne érdeke, és kit érdekelne?
A Szuverenitásvédelmi Hivatal állításával ellentétben tehát a Transparency International nem egy politikai nyomásgyakorló szervezet, hanem egy tükör, miképp látnak egy országot szakemberek és saját polgárai. Egyébként ellenzékben még semmi baja nem volt a Fidesznek a TI-vel, sőt még a második Orbán-ciklus elején sem. Több fideszes politikus is felszólalt akkor még a TI fórumain, például Navracsics Tibor, a kormány akkori miniszterelnök helyettese a TI 2010 novemberében tartott évzáró rendezvényén szerepelt. A mostani kormány területfejlesztési minisztere akkor még teljesen rendjén valónak találta a TI korrupció elleni küzdelmét.