Semmi nem lesz a Fidesz-javaslatból?

Nem igazán aratott sikert a kormányfrakció javaslata a devizahitelek rögzített árfolyamon való végtörlesztésének lehetőségéről, legalábbis az első szakmai reakciók erről tanúskodnak. Hazai és londoni elemzők véleménye szerint nem valószínű, hogy a javaslatot jelenlegi formájában elfogadják.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Piaci reakciók

A forint pénteken rossz piaci hangulatban, a nemzetközi folyamatokhoz igazodva gyengült, kereskedők szerint azonban a Fidesz-KDNP devizahitelesekre vonatkozó javaslata sem az erősödés irányába mutatott. A forint így valamennyi vezető devizával szemben veszített értékéből. Az eurót 280,29 forinton jegyezték péntek este 18 óra után, ami ugyan némileg erősebb szint, mint a délutáni 282,50 forintos napi mélypont, de gyengébb a reggeli 277 forint, a csütörtök esti 276 forint és a hétfő este regisztrált 278 forint körüli jegyzésekhez képest. Az euró legutóbb idén január elején volt 280 forint felett. A svájci frankot péntek este 231,86 forinton jegyezték. Reggel 228,67 forint, csütörtök este pedig 227,45 forint volt a frank. A hét elején még 251 forint felett volt az árfolyam, kedden azonban a svájci nemzeti bank (SNB) bejelentette, hogy alsó euróárfolyam-tűréshatárt jelölt ki a frank számára. Azóta a 230 forintos szint körül ingadozott a jegyzés, az első számottevő elmozdulás pénteken volt, késő délelőtt 233,54 forinton is volt az árfolyam.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1125 pontos, 6,19 százalékos csökkenéssel, 17 041,97 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 33 milliárd forint volt, a vezető részvények és szinte az összes papír árfolyama esett az előző napi záráshoz képest. Az általánosan negatív nemzetközi piaci hangulatban érkezett a kormánypárti javaslat, ami megrengette az OTP árfolyamát, de ezzel párhuzamosan a többi papírt is adták a befektetők. A bejelentés után folyamatosan esett az OTP árfolyama, 10 százalékos csökkenésnél néhány percre szünetelt a papír kereskedése, majd elérte a 15 százalékos maximális ármozgási limitet, ekkor 3560 forintot ért a bankpapír. Délután egy pici megnyugvás volt érzékelhető, a magyar piac azonban így is sokkal nagyobb mértékű esést mutatott az európai piacok 2-3 százalékos csökkenéséhez képest.


Lázár János

A Fidesz-KDNP-frakció azt javasolja a kormánynak, hogy tegye lehetővé a devizahiteleseknek adósságuk rögzített árfolyamon történő egy összegű végtörlesztését, jelentette be Lázár János Fidesz-frakcióvezető pénteken, a miniszterelnök szóvivőjével közösen tartott sajtótájékoztatóján.

 A javaslat szerint a svájci frankot 180, az eurót 250 forintos árfolyamon végtörleszthetnék a hitelesek, s tranzakció teljes költségét és pénzügyi következményeit a bankoknak kell viselniük. A frakció szerint biztosítani kell a lehetőségét, hogy a devizahitelesek megtakarításaikból vagy forint alapú hitel felvételével egy összegben szabaduljanak meg a devizahitelüktől. A kormány vasárnap dönt a kérdésben, s ha elfogadja, a végtörlesztési lehetőséget három hónapig az eddig felmondott szerződésekre is megnyitják. Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője hozzátette: a devizahitelek csökkenésével az ország kitettsége is csökken, ami Magyarország és a magyar családok szabadságát növeli.

Az MNB és a Bankszövetség veszélyekre figyelmeztet

A Magyar Bankszövetség szerint a javaslat jelentősen veszélyezteti a pénzügyi intézményrendszer stabilitását, és nagyon súlyos makrogazdasági következményekkel járhat. A bankszövetség sajtóközleményben jelentette be, hogy az elnökség pénteken délután rendkívüli ülést tartott, és az elérhető információk alapján elemezte a devizahitelek végtörlesztésének lehetővé tételéről felvetett javaslatot. Az elnökség a várható negatív hatásokra és veszélyekre felhívta a kormányzat figyelmét

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Lázár János bejelentésére reagálva közleményben erősítette meg: csak olyan megoldások kidolgozását támogatja, amelyek a fizetőképes adósokat nem sodorják a nemfizetés irányába, s amelyek hatására a bankok tehervállalása nem veszélyezteti a pénzügyi rendszer stabilitását és működőképességét, amely a hazai gazdaság fenntartható fejlődésének egyik alappillére.

Magyar elemzők: a lépésnek komoly ára van

Minél nagyobb tömegben élnének az adósok a végtörlesztéssel, annál nagyobb lenne a bankok vesztesége, a devizakereslet pedig gyengítené a forint árfolyamát Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője szerint. Éppen ezért az első piaci reakciók - a forint és az OTP árfolyamának gyengülése - logikus válasz volt a bejelentésre. A vezető elemző úgy véli, a javaslatot ebben a formában nem lehet megvalósítani. Ha nincs mögé téve semmilyen segítség, akkor az emberek többsége nem tud élni vele, legfeljebb a magasabb jövedelmű, gazdagabb rétegek tudják ezt megtenni. Extrém esetben, ha minden frankhitelt visszafizetnének, az 1100 milliárd forint veszteséget jelentene a bankszektornak. Hozzátette, hogy a bankok többsége jelenleg is veszteséges.

A devizahitelek arányának csökkenése jelentős kockázatot venne ki a rendszerből, és lényegesen javítaná Magyarország nemzetközi megítélését az Equilor közleménye szerint. Ez azonban csak hosszabb távon igaz, mert a pénzügyi rendszert érintő bizonytalanságok rövid távon megingathatják a befektetői bizalmat. Számításaik szerint a javaslat - ha mindenki visszafizetné az összes hitelét - a hitelállományra vetítve az OTP-nek legrosszabb esetben 150-200 milliárd forintos veszteséget jelentene, ami részvényenként 500-700 forintot tesz ki . A befektetési társaság véleménye szerint a javaslat ebben a formában nem valósul meg.

London: a kormánystratégiát is veszélyeztetheti

Az éves magyar GDP több mint 3 százalékának megfelelő - akár 3,4 milliárd euró - veszteséget is okozhatna a magyar bankrendszernek, ha a javaslatot jelenlegi formájában fogadják el, áll az RBC Capital Markets globális befektetési csoport londoni részlege felzárkózó piaci elemzőinek pénteki gyorsjelentésében.

Abban, hogy a kormányfrakció e javaslattal is megpróbált segíteni a törlesztéseikkel küszködő devizahiteleseken, fontos tényező lehetett, hogy a kormány gyenge makrokörnyezetben készül még további takarékossági intézkedésekre, olvasható a JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői által péntek este befektetőknek összeállított részletes értékelésében. Véleményük szerint a programban való részvételi arány valószínűleg csekély lenne, mivel a kis- és közepes jövedelmű adósoknak nincs elegendő pénzük hiteleik egy összegű törlesztéséhez.

A JP Morgan szakértői közölték: tudomásuk szerint a kormány korábban arról biztosította a bankokat, hogy a rájuk kivetett, három évre szóló - évente a GDP-érték 0,7 százalékának megfelelő - különadókon felül más egyszeri intézkedéseket nem ró ki rájuk. Az egy összegű végtörlesztésról szóló javaslat, már akkor is, ha a hitelek felvevőinek csupán 10 százaléka élne a lehetőséggel, további 0,3 százalékos GDP-arányos veszteséget okozna a bankoknak. Ha a kormány „felrúgja ezt az informális megállapodást", annak „középtávú növekedési következményei hátrányosak lennének a kormány átfogó fejlesztési stratégiájára" - fogalmaztak elemzésükben a szakértők. Hozzátették: a vasárnapi kormánydöntésig „a javaslat hátrányai mindinkább világossá válnak", és nagy a valószínűsége, hogy azt nem fogadják el. Ha mégis ez történne, akkor az intézkedést EU-bíróságokon támadnák meg, mivel az már élő szerződések egyoldalú törlésével érne fel.

Ellenzéki reakciók
A Jobbik szerint egyelőre „zavaros és kidolgozatlan” a devizahitelek végtörlesztéséről szóló javaslat. Volner János frakcióvezető-helyettes szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy pontosan milyen feltételek mellett valósulna meg ez az elképzelés. A képviselő egyúttal hangot adott kétségeinek, hogy a kormány az ügyben "mennyire lesz az emberek pártján, és mennyire a bankokén”.
Az LMP szerint a tehetőseket segíti a devizahitelek rögzített árfolyamon való végtörlesztésére vonatkozó javaslat. Schiffer András frakcióvezető szerint, ha a devizahitelesek számára nem biztosítanak megfelelő likviditást a lehetőséget igénybevételére, akkor csak egy nagyon szűk réteg számára kínál megoldást. Ha viszont az állam biztosítja ezt, és sokan akarnak élni a lehetőséggel, akkor fennáll a veszély, hogy „pillanatok alatt összeomolhat a magyar svájci frank–magyar forint piac”, és beindulhat egy pánikspirál.
Az MSZP elnöke közleményében szakmailag értelmetlen, veszélyes politikai blöffnek, dilettáns látszatintézkedésnek minősítette a devizahitelesek problémáinak megoldására tett javaslatot, mert keveseknek ad segítséget, miközben a többséggel nem foglalkozik. Mesterházy Attila szerint a Fidesz-frakció a minden előzetes szakmai egyeztetést nélkülöző javaslata nem foglalkozik a gazdasági kockázatokkal, és jelenlegi formájában veszélyt jelent a magyar pénzügyi stabilitásra is.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo