Régiós központ lehet Magyarország

A politikai konszenzus egyelőre várat magára hazánkban, de az elektronikai ipar olyan nagyágyúi, mint például az Intel vagy az Ericsson közös nevezőre jutottak abban, hogy hogyan válhatna Magyarország az ágazat központjává.

A világgazdaság mintegy harmadában közreműködő terület képviselői nemrég erről is szót ejtettek az idén Budapesten rendezett EWME (European Workshop on Microelectronics Education) konferencián, ahol a folyosói pletykák szerint már szó esett a régió központjaként szolgáló Elektronikai Tervező Kompetencia Központ létrehozásáról. 

Magyarországra irányult a világ elektronikai iparának figyelme május végén, amikor a világgazdaság egyik húzóágazatának számító terület szakemberei oktatási kérdésekről rendezett konferenciára gyűltek össze Budapesten. Az autógyártástól a számítógépeken át a műholdakig és mobil telefonokig számos elektronikus alkatrészt előállító iparág a világgazdaság egyik motorja. Hazai súlyát és a jövőben várható szerepét jól mutatja, hogy 2002 óta a magyar elektronikai export értéke közel megduplázódott, több mint 500 milliárd forintra nőtt. Bár Magyarország számtalan jó adottsággal rendelkezik ezen a területen, az előnyöket az utóbbi időben nem tudta megfelelő mértékben gazdasági haszonra váltani: az olcsó munkaerőre építő cégek már Romániába és Kínába települtek, a hosszú távra tervező vállaltok pedig szakemberproblémákkal küzdenek.

Kevés a mérnök

"Hiába van jelen nálunk a rendszerváltás óta a világ 10 vezető elektronikai gyártó cégéből 9, a minőségi munkákból, tudásalapú fejlesztésekből hozzáértő mérnökök híján csak kevés érkezik az országba" - fogalmazott Gacsal József, az Intel üzletfejlesztési igazgatója, majd hozzátette: "egy összeszerelő üzemet gyorsan át lehet vinni Kínába, de a szakképzett mérnököket nehezen, ezért kulcsfontosságú az ország jövője számára, hogy a nemzetközi piaci igényeknek megfelelő szakembergárda álljon itthon rendelkezésre. Monszpart Zsolt, az Ericsson vezérigazgató-helyettese is megerősítette, hogy a hazai mérnökök képzése kulcskérdés, mind a mennyiséget, mind a minőséget figyelembe véve.

"A többi új uniós tagállam is hasonló cipőben jár, a szakemberhiány pedig egész Nyugat-Európát is sújtja. Nemcsak a csökkenő gyereklétszám a gond, hanem sajnos általában a természettudományok iránti érdeklődés is egyre csökken. Most különösen kiváló alkalom lenne regionális elektronikai központtá válni." - állítja Monszpart.

A most 7. alkalommal megrendezett EWME az egyik különösen kritikusnak számító területtel, a mikroelektronikai képzéssel foglalkozik. Az ágazat fejlesztéssel foglalkozó szereplői már több éve vizsgálják a letelepedés lehetőségét a kelet-európai régióban, mindezidáig kevés kézzelfogható eredménnyel. Az egyébként vetélytárs Intel és Ericsson együtt tárgyalnak egy Közép-Európai fejlesztési központ létrehozásáról.

Center of Excellence

A fejlesztéshez nélkülözhetetlen tervezőeszközöket szállító két meghatározó cégóriás, a Cadence és a Mentor Graphics Kelet-Európában keres olyan letelepedési lehetőséget, amely során részben a kormányzat közreműködésével támogatná és fejlesztené a helyi hi-tech és mikroelektronikai ipart. Az ilyen meghatározó vállalatok szerepvállalása jelentősen elősegíti egyéb elektronikai cégek megjelenését illetve a helyi mikroelektronikai ipar fejlődését. A világcégek megerősítették, hogy Magyarország nagyon esélyes az együttműködés elnyerésére. Hazánk gazdasága szempontjából kitörési pont lehet a cégek által "Center of Excellence"-nek nevezett központ elnyerése.

A leendő intézmény helyszínéül kiszemelt, a Zsámbéki-medencében tudásközpontot építő Talentis elnök-vezérigazgatója, Dr. Takács Ernő a tárgyalások tényét megerősítette, de nem kívánt részleteket elárulni. "Ebben az iparágban minden betelepült cég egyetlen munkatársa öt beszállító munkahelyét teremti meg, így munkahelyteremtés szempontjából nagyon fontos lépésről van szó."- fogalmazott a vezérigazgató.

A fejlesztő központ, az úgynevezett Elektronikai Tervező és Kompetencia Központ, amely a régióból érkező, már végzett, gyakorló szakemberek továbbképzésén és az információs szerepen túl lehetőséget biztosít innovatív ötletek megvalósítására és mintadarabok elkészíttetésére is. A Központ képes előkészíteni a hazai viszonyokat a fejlesztéssel foglalkozó cégek betelepedésére.

Gacsal József is megerősítette, hogy a Központ létrehozásáról előrehaladott tárgyalások folynak, és bár részletekkel ő sem szolgált, annyit elmondott, hogy csak példaként mutathatja be az ágazat összefogását: - A cégek élethalál-harcot vívnak a piacon, mégis képesek voltak konszenzusra jutni a közös jövőt illetően. Magyarországon mások is példát vehetnének a hazai elektronikai ipar képviselőiről.  Az Intel igazgatója szerint Magyarországnak nagy szüksége volna egy reális, elérhető jövőképre és az ahhoz vezető út kialakítására. - Az Elektronikai Tervező és Kompetencia Központ egy ilyen hosszú távú folyamat első állomása. A cégek számára hosszú távú befektetésről van szó, ezért a mindenkori kormányzat aktív közreműködése nélkül, önmagukban aligha fognak bele a vállalkozásba.

Véleményvezér

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?
Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo