A lezajlott kutatással kapcsolatban fontos hangsúlyozni, hogy az MKIK nem tagja a minimálbér tárgyalásoknak keretet adó Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma nevet viselő egyeztetéseknek, így a kutatásnak nem volt célja az optimális minimálbér emelés nagyságának feltárása, hanem a várható emelésnek a hatásait és az esetleg felmerülő problémáknak a beazonosítását szolgálta.
Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete (MKIK GVI) 2024. november 11-20. között végezte el a reprezentatív kutatást, melynek során méretre, iparágra és területi elhelyezkedésre reprezentatívan kiválasztott 400 hazai vállalkozás válaszolt a témával kapcsolatos kérdőívre. Ennek a tudományos kutatásnak a gyorsjelentése elkészült, melynek legfőbb megállapításait Nagy Elek ismertette.
A gyorsjelentés főbb megállapításai:
- A vállalkozások közel kétharmada úgy véli, hogy egy 10%-os minimálbér- és garantált bérminimum-emelés legalább ilyen mértékű költségnövekedést jelentene. A legjellemzőbb válaszreakciók az áremelés (54%) és a minimum felett keresők bérének emelése. A kisebb cégek általában azonnali áremeléssel reagálnak, míg a közép- és nagyvállalatok inkább költségcsökkentést, létszámstopot vagy technológiai beruházásokat terveznek.
- A cégek 70 százaléka szerint technológiai fejlesztésekkel 3-5 éven belül részben kiváltható lenne a munkaerő-szükségletük.
- A válaszadók közel fele (49 százalék) szerint a béremelés javíthatja a munkavállalói elégedettséget és motivációt, míg 34 százalékuk nem lát pozitív hatást. Ugyanakkor a cégek 85 százaléka úgy véli, hogy képes lesz kitermelni a béremelésből adódó többletköltségeket.
- A vállalkozások háromnegyede úgy véli, hogy ha kis mértékben is, képzéssel, fejlesztéssel növelhető lenne a munkatársai hatékonysága, jövedelemtermelő képessége.
A reprezentatív kutatást kiegészítő országos konzultáció november 25-éig zajlott, és ezen a minden vállalkozás számára nyitott lehetőségen keresztül több mint 4 ezer kitöltő véleménye került begyűjtésre. Ennek a széleskörű konzultációnak a részletes feldolgozása és kielemzése november végére várható. Ezt a két kérdőíves kutatást a területi kamarák elnökeivel, főtitkáraival és szakértőivel folytatott mélyinterjúkból származó tudásanyaga egészít ki.