Az MKIK szakértői a vállalkozói szektor igényeinek felmérésének gyorselemzése alapján az alábbi javaslatokat fogalmazza meg a minimálbér és a garantált bérminimum emelésének esetleges negatív hatásainak kezelésére:
- Fokozatos gazdasági helyzethez igazodó béremelési ütem
Többéves bérnövelési terv kidolgozása, amely igazodik a mindenkori gazdasági teljesítményhez, az inflációhoz és a vállalkozások teherbíró képességéhez.
- Szociális hozzájárulási adó csökkentése
A szocho mértékének csökkentése, különösen a kkv-k és alacsony bérszinten dolgozók esetében, célzott adókedvezményekkel.
- Béren kívüli juttatások bővítése
A SZÉP-kártya és más kedvezményes juttatások keretének emelése, valamint új, költséghatékony juttatási formák bevezetése, mint például a lakhatási támogatás.
- Önfoglalkoztató és mikrovállalkozások megsegítése
- Az átalányadózó egyéni vállalkozások adóterhének csökkentése az általános (40 százalékos) költséghányad kategóriába tartozók esetében
- Áfa alanyi adómentesség értékhatárának megemelése a jelenlegi 12 millióról 18 millió forintra (ezzel egyidőben a KATA valorizálása)
- Egyszerűsített foglalkoztatás (EFO vagy hétköznapi nevén “napi bejelentő”) elősegítése
Az EFO szabályainak (létszámkorlát, időbeli korlát, munkaszerződés és egyszerűsített foglalkoztatás közötti átmenet) könnyítése, hogy a megnövekedett munkabéreket rugalmasabb foglalkoztatással egyensúlyozhassák ki a vállalkozások.