Óriási teher Magyarországnak az egekbe törő frank-árfolyam

Hat százalékpontos hitelkamat-emelésnek megfelelő hatást gyakorol a magyar devizahiteles háztartások fogyasztására a svájci frank 2008 óta bekövetkezett erősödése londoni felzárkózó piaci elemzők legújabb számításai szerint. Nem véletlen, hogy stagnál a kiskereskedelem és a háztartások inkább félreraknak. Az árfolyam visszavetheti a növekedést és így gond lehet a 2012-es költségvetéssel is.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének hétfői tanulmánya szerint "meglehetősen egyértelműnek tűnő" módon ez az egyik oka annak, hogy a kiskereskedelmi kiadások miért csökkentek ilyen jelentősen Magyarországon 2008 óta. A kiskereskedelmi forgalom Magyarországon a 2008 augusztusában mért szint 95 százaléka alatt van, miközben Lengyelországban közelíti a 115 százalékot, Csehországban pedig nem sokkal marad el az akkori értéktől.


A forint-frank keresztárfolyam elmúlt 5 éve - Yahoo Finance

A Morgan Stanley londoni szakértői szerint a hatás "annál is inkább megrázó", mivel a magyar háztartásokon - a balti és a balkáni országokkal ellentétben - 2005 és 2008 között nem lett úrrá "a költekezési láz", így nem volt olyan mértéktelen fogyasztási hullám, amelyet vissza kellett volna fogni.A ház saját becslése szerint a svájci frank erősödése, valamint a svájci frank alapú hitelek kamatemelkedése nyomán a 2005-2007 között felvett, svájci frankban denominált hitelek törlesztési terhei mára 50 százaléknál nagyobb mértékben nőttek Magyarországon.

A Morgan Stanley londoni elemzői azt jósolják, hogy a svájci frank jelenlegi forintárfolyamán a devizahitelesek "óriási többsége" élni fog a kormány által a törlesztési terhek enyhítésére kidolgozott program lehetőségeivel. A ház számításai szerint ez a hazai össztermék (GDP) csaknem 0,5 százalékának megfelelő többletpénzt hagy jövőre a magyar háztartásoknál. A cég szerint azonban valószínűtlen, hogy ennek jelentős hatása lesz a magyar gazdaság növekedési ütemére, mivel a GDP-érték 3 százalékát közelítő értékű államháztartási szigorító intézkedések miatt a magyar háztartások valószínűleg továbbra is "óvatosak" lesznek.

Emellett a devizahiteles háztartások tudják azt is, hogy kötelezettségeik nem tűntek el, csak későbbre tolódtak, és ez is ok arra, hogy ne elköltsék, hanem megtakarítsák a pluszpénzeket - áll a Morgan Stanely londoni elemzésében.

Jövőre 2 százalékkal nőhet csak a GDP 

Mélyponton a forint a frankkal szemben
Hétfőn történelmi szintre, gyengült a forint a devizák széles körével szemben erősödő svájci frankkal szemben. A devizapiacokon átmenetinek bizonyult az értékpapír piacok lendületes erősödését támogató megkönnyebbülés, amit az amerikai államadósság-limit emelésének kereteiről hétfőre virradóra a demokrata és republikánus vezetők között megszületett megállapodás váltott ki. Elemzői vélemények szerint a megállapodás nem hárította el az amerikai szuverén adósbesorolás rontásának veszélyét, mivel az adósságlimit megemelése nem javít a költségvetés finanszírozási helyzetén. A devizapiacokat terhelő kockázatkerülő befektetői magatartás a befektetési menedék eszközökbe, svájci frank és japán jen befektetési tereli a likvid eszközöket. A dollár és az euró új negatív árfolyam rekordot döntött a svájci frankkal szemben, a dollár a japán jennel szemben négy és fél havi mélypontra esett. A svájci frank árfolyama áttörte a 240 forintos küszöböt és délután négy óra után a jegyzés 243,22 forinton új rekordot állított be. Az előző árfolyam rekord pénteken volt 239,07 forinton. A frankot hétfőn kora reggel még valamivel 234 forint felett jegyezték. Az eurót délután négy órakor 268,78 forinton jegyezték a péntek délutáni 269,80 forint után. A dollár jegyzése 188,45 forint 1,4266 dolláros euró árfolyam mellett, szemben a péntek délután 186,41 forintos és 1,4394 dolláros jegyzésekkel. Száz japán jen jegyzése 246,24 forint a péntek délutáni 245,67 forint után.

A ház közölte, hogy a svájci frank erősödése, az óvatos háztartások és a GDP-érték 3 százalékának megfelelő, 2013-ig esedékes államháztartási szigorító intézkedések együttes figyelembevételével "igazoltnak" látja a jövő évi magyar gazdasági növekedésről alkotott "negatív" nézetét. A Morgan Stanley londoni elemzői mindezek alapján 2012-ben 2 százalékra lassuló magyarországi gazdasági növekedést jósolnak az idei évre várt 2,6 százalék után.

A cég szerint ez növeli a kormány reformterveinek végrehajtási kockázatait a parlamenti időszak második felében, és "úgy tűnik, hogy e végrehajtási kockázatokat a piacok nem árazták be".

A Cityben mindazonáltal vannak jóval derűlátóbb magyar növekedési prognózisok is. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) július végén kiadott legújabb, idei harmadik térségi prognózisában 2011-re 2,7 százalékos, 2012-re pedig 2,8 százalékos magyar GDP-pluszt jósolt.

Ezek az előrejelzések megegyeznek a közép-kelet-európai és az egykori szovjet térség gazdasági átalakulásának finanszírozására húsz éve alakult pénzintézet eggyel korábbi, májusban kiadott becsléseivel, a még korábbi EBRD-jóslatokhoz képest viszont jelentős javulást tükröznek: a bank az idei januári térségi jelentésben 2,0 százalékos, az azt megelőző, októberi előrejelzésben 1,7 százalékos magyarországi gazdasági növekedést valószínűsített 2011-re. A 2012-re szóló GDP-becslés a májusi EBRD-előrejelzésben jelent meg először.

Kamatcsökkentés: az MNB-nek luxus

A Morgan Stanley hétfői londoni elemzése szerint a devizaalapú hitelek magyarországi felhalmozódása azt is jelenti, hogy a magyar jegybank vesztett pénzügypolitikai mozgásteréből, tekintettel arra, hogy egyre inkább a svájci frank forintárfolyama és a svájci frankban jegyzett hitelek kamata vált irányadóvá.  Ez volt az oka annak is, hogy míg a térség más jegybankjai - például a cseh központi bank - a 2008-2009-es válság idején "megengedhették maguknak a kamatcsökkentés luxusát" a gazdaságot ért csapás enyhítésére, az MNB-nek "sürgősségi kamatemelést" kellett végrehajtania a forint védelmében.

A magyar jegybank csak akkor tudott kamatot csökkenteni, amikor egyértelművé vált, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerepvállalása "valamelyest" helyreállította a magyar gazdaságba vetett bizalmat - áll a Morgan Stanley hétfői londoni elemzésében.


Az elmúlt 5 nap brutális frankerősödése - Yahoo Finance

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo