John Kirby újságírók előtt a piaci bizonytalanságokra alapozta az amerikai kormány álláspontját a lépés helytelenségét illetően, és hangsúlyozta, hogy ezt diplomáciai úton világossá tették. Hozzátette ugyanakkor, hogy a világpiaci helyzet teljesen eltér az egy évvel korábbitól. Megemlítette, hogy 12 hónapja a hordónkénti kőolajár 110-120 dollár között volt, miközben jelenleg 80 dollár körül mozog.
Az OPEC+ döntését követően néhány óra alatt majdnem hat százalékkal emelkedett a kőolaj ára. Közép-európai idő szerint estére az északi-tengeri Brent olajfajta ára 5,67 százalékkal, hordónként 84,42 dollárra nőtt, a nyugati féltekén irányadó WTI amerikai könnyűolajfajta ára pedig 5,84 százalékkal, hordónként 80,09 dollárra emelkedett.
Mindezek fényében kicsit érthetetlen, hogy Orbán Viktor továbbra is a szankciók súlyos gazdasági hatásairól beszél. Hol van már a tavalyi hó mondhatnánk, de itt már nem a tavalyi hóról van szó, hanem az 5 évvel ezelőttiről, ha az árakat nézzük.
Ugyanakkor persze van valami, ami a háború és a szankciók kapcsán nagyon fáj Orbán Viktornak és amiről egyszer már beszélt decemberben.
Úgy nézett ki a gazdasági stratégia, hogy az öreg kontinens a világ többi részéhez képest olcsóbban kapott nyersanyagokat és energiát az oroszoktól. Cserében befektetések formájában fejlett európai technológiát vittek Oroszországba. Ez volt a szabad piac Lisszabontól Vlagyivosztokig, az EU azonban úgy döntött, ezt megszünteti, de senki nem válaszolt arra a kérdésre, hogy mi van helyette, mi az új gazdasági stratégia.