Eddig csak az volt biztos, hogy drágábban lehet építkezni a növekvő kivitelezési költségek miatt. Most már az is megerősítést nyert, hogy a külső hatások miatt mind az új, mind a használt lakások ára emelkedett az elmúlt három hónapban. Az óriási kereslet és a növekvő kivitelezési költségek miatt további, összességében az egész évre vonatkozóan 11-13 százalékos drágulás vetíthető előre - írta laptársunk, az Mfor.hu.
A lap szerint az újaknál hiába vezették be az öt százalékos áfát, annyi az ezt kioltó tényező, hogy csak kevés projektnél volt hajlandó csökkenteni az árat a fejlesztő. Legjobb esetben is stagnáltak az árak, több helyütt emelés is történt, átlagosan 3-5 százalékkal. A felfokozott kereslet (halasztott vásárlások, most életbe lépett állami támogatások, új hitelek - a szerk.) miatt nem indokolt az árak mérséklése a beruházói oldalról. Eleve nem ömlött a piacra annyi új lakás, hogy túlkínálat legyen, ettől még évekre vagyunk, ha egyáltalán valaha is eljutunk oda. Most márciusban pont ugyanannyi (42 darab) beruházás indult, mint 2020 márciusában, miközben 13 százalékkal kevesebb lakás közül lehetett válogatni a megelőző év azonos hónapjához képest.
Az áremelést maguk a fejlesztők is megerősítették. Vidéken 643 ezer forintos átlagos négyzetméterárat tapasztaltunk, ez 9,5 százalékkal magasabb, mint tavaly ilyenkor. Ez az árszint már eléri a külső pesti kerületek használt lakásainak négyzetméterárát. A megyei jogú városok között Debrecenben alakult ki a legdrágább fajlagos ár (838 ezer forint/négyzetméter), amelyet Veszprém követ (715 ezer forint/négyzetméter). A legkevésbé Hódmezővásárhelyen fog a fejlesztők ceruzája, ott mintegy 400 ezer forintos négyzetméterárral kell számolni - utalt az Otthon Centrum adataira az újság.
Az idei első negyedév megmutatta, hogy - a korábbi évekhez hasonlóan - a használt lakások ára továbbra is nagyjából követi az újakét. Természetesen az igaz, hogy a minőség erősen szelektálja a piacon lévő, mintegy 100-110 ezres használt lakás tömeget, ennek megfelelően főleg a közepes vagy rossz állapotú ingatlanoknál lehet kisebb csökkenésre számítani, miközben az újszerű vagy jó állapotúak ára ütemesen felfelé araszol.
Újszerű vs felújítandóA felújítandó lakások mindenhol jóval olcsóbbak, mint az újszerű társaik. Az ingatlan.com adatai szerint a fővárosban a felújítandó lakásokat április elején négyzetméterenként 637 ezer forintért kínálták eladásra, míg az újszerű társaikat 20 százalékkal drágábban, 768 ezer forintért. Tetemes a különbség a megyeszékhelyeken is: a korszerűsítendő lakóingatlanokat 320 ezer forintos átlagos négyzetméteráron hirdették a tulajdonosok, a felújított társaikat pedig 417 ezer forintért, tehát utóbbiak 30 százalékkal voltak drágábbak. Vagyis - és ezt már mi tesszük hozzá - ezt az árkülönbözetet célozzák meg a legtöbben, akik lemondanak az új építésű lakásról és egyébként jogosultak mindenféle állami kedvezményre.
Érdekes, hogy Budapesten a Duna House (DH) szerint a panellakások összességében drágultak, de például Budán kis mértékben olcsóbbodtak. Mind a keleti, mind a nyugati országrészben emelkedő lakásárakkal találkozhatunk minden lakástípusnál, de Pesten és a belvárosban a tégla építésű otthonoknál elhanyagolható mértékű apadást láttak. A DH elemzői is megerősítették: az összes piaci trendet és körülményt látva megjósolható, hogy éves szinten akár kétszámjegyű árnövekedés jöhet az ingatlanoknál.