Az ipari megrendelések például márciusban 10,7 százalékkal zuhantak havi szinten, ami a legnagyobb visszaesés a járvány 2020 áprilisi kezdete óta, és az ifo gazdaságkutató intézet üzleti hangulatindexe is májusban csökkent az első alkalommal hat egymást követő havi emelkedés után.
"Sajnos nem észlelhetők a gazdaságban a lényegi javulás jelei" - mondta Jörg Krämer, a Commerzbank vezető közgazdásza.
Megjegyezte, hogy az energiaárak emelkedésének fájdalmas hatása már enyhül ugyan, de a globális kamatfordulat következményei az év második felében egyre inkább érezhetővé válnak. A jegybankok inflációellenes céllal indított kamatemelései ugyanis mind Európában, mind az Egyesült Államokban erőteljesen megemelik a hitelfelvételi költségeket, ami megdrágítja a beruházásokat.
A Deutsche Bank közgazdászai szerint az idei év után még a 2024-es év eleje is nehéz lehet a német gazdaság számára, mivel termékeinek a legnagyobb piaca, az Egyesült Államok is könnyen recesszióba csúszhat. Jövő évi GDP-növekedési prognózisukat ezért 1,0 százalékról a felére, 0,5 százalékra vágták vissza.
A Commerzbank vezető közgazdásza, Jörg Krämer még ennél is pesszimistább, és stagnálást jósol. A Berenberg Bank vezető közgazdásza Holger Schmieding viszont továbbra is viszonylag bizakodó, 1,3 százalékos német GDP-növekedést vár a jövő évre.
(MTI)