A különböző befektetési eszközök árfolyama az év eleje óta leginkább csak a fejlett országokban növekedett, miközben a feltörekvő piacok komoly visszaesést szenvedtek – olvasható a K&H elemzésében. Az év hátralevő részében azonban szűkülhet a szakadék a két részvénypiaci eszközosztály között, és az alulárazott hazai tőzsdére is érdemes odafigyelni.
A szenátusi választásokig velünk marad a kereskedelmi háború
Európa: változó kockázatok?
Alig múlt el a török líra árfolyamválsága körüli aggodalom, máris itt az olasz költségvetési hiány okozta botrány, és a Brexit tárgyalások sem vezetnek eredményre. „A politikai feszültségek egyelőre nem enyhülnek, a vállalati szektort pedig a kereskedelmi korlátozások okozta bizonytalanság terheli. Miközben ugyanis a piacok már-már hozzászoktak a kereskedelmi háború újabb és újabb bejelentéseihez, addig a cégeknek erőteljes bizonytalanságot okoz, hogy nem tudják, mi vár rájuk, hol érdemes beruházniuk, vagy akár át kell-e helyezniük a termelést a vámok kikerülése érdekében. Emiatt a szolgáltató és feldolgozóipari cégek várakozásai mérséklődtek, és a beruházások visszatartása jellemző, ami nem kedvez az európai részvénypiacoknak” – hangsúlyozta ki Kovács Mátyás. Az EKB ennek megfelelően továbbra is óvatos: az októbertől már csak havi 15 milliárd eurós eszközvásárlási program év végi kifutását követően sem várható az eszközállomány szűkítése, és egy esetleges kamatemelés is csak 2019 második felében lehet esedékes.
Magyarország: az olcsó Blue chipekre érdemes odafigyelni
Az elmúlt negyedévben a kockázatkerülés fokozódása, valamint a Törökország és Argentína körüli aggodalmak miatt a feltörekvő piacokat erőteljesen elkerülték a befektetők, ez pedig a magyar eszközök eredményére is rányomta bélyegét. Az Argentínának adott IMF hitelnek és a török líra stabilizálódásának köszönhetően azonban ezek a feszültségek mérséklődtek.
Az év hátralevő részében a feltörekvő piacok év eleje óta tapasztalható visszaesése mérséklődhet - ha a novemberi időközi választásokat követően Trump elengedné a kereskedelmi háború témáját, és közelednének egymáshoz a felek álláspontjai - csökkentve a fejlett és feltörekvő részvények teljesítménye közötti igen erőteljes különbséget. „A globális feszültségek enyhülése és a magyar gazdaság erőteljes növekedése egyaránt kedvező hatással lehet az eddig a globális trendekkel összhangban lejtmenetbe kapcsoló hazai eszközök számára. Az év hátralevő részében ezért érdemes odafigyelni a hazai részvényekre, hiszen az olcsónak tekinthető papírok jó beszállási lehetőséget jelenthetnek” – tanácsolja a befektetési szakember.