Peres eljárás – a hagyományos út
Ha a fizetési meghagyásos eljárás nem alkalmazható, vagy az adós vitatta a fizetési meghagyást, a hitelezőnek polgári peres eljárást kell kezdeményeznie a bíróság előtt ahhoz, hogy az ügyet tovább vigye.
Bár egy per több évig is eltarthat (és annak illetéke épp nemrég került jelentősen megemelésre), annak során számos, kifejezetten hasznos, „kényszerítő” eszközt is igénybe lehet venni. Például a hitelező ideiglenes intézkedést kérhet, ha attól tart, hogy az adós a per végére elvonja a vagyont. Így a peres eljárás lehetőséget ad arra, hogy még az ítélet előtt a hitelező biztosítsa a követelésének majdani kielégítését.
Végrehajtás – a követelés kikényszerítése
A végrehajtási eljárás a követelés behajtásának utolsó fázisa: ha a hitelezőnek már van jogerős és végrehajtható határozata (bírósági ítélet, fizetés meghagyás), akkor ennek birtokában jogosult végrehajtást kérni. Ilyenkor az ügy átkerül a végrehajtóhoz, aki felkutatja az adós vagyontárgyait, majd például inkasszón és letiltáson, ingatlan és ingóság foglalásán keresztül megpróbálja a követelést behajtani.
A gyakorlatban a leghatékonyabb eszköz a bankszámlával szembeni inkasszó – ezen az úton keresztül akár pár héten belül is hozzájuthat a hitelező a pénzéhez. „Persze, csak akkor, ha az adós a bankszámláján hagyott erre fedezetet… Ingó vagy ingatlan vagyontárgyak lefoglalása és értékesítése jellemzően hosszabb időt vesz igénybe és azok az árverezés során gyakran piaci ár alatt cserélnek gazdát” – mondja Barta Péter.