„A fizetési felszólításnak önmagában nincs közvetlen jogi hatása. Ha az adós figyelmen kívül hagyja a felszólítást, a tartozás attól még nem válik behajthatóvá. Azonban a felszólításnak lehet egy komoly jogi jelentősége. Ahogy arról a későbbiekben szó lesz, egy megfelelő időben kézbesített és jól megírt felszólítás megnyithatja az utat a felszámolás felé – és ezáltal ráveheti az adóst a teljesítésre” – mondja Barta Péter, a Jalsovszky csoportvezető ügyvédje.
Fizetési meghagyás – a gyorsított vonal
A fizetési meghagyásos eljárás egy közjegyző által lefolytatott, egyszerűsített eljárás a pénzkövetelések érvényesítésére. A 3 millió forintot meg nem haladó lejárt pénzköveteléseket kizárólag fizetési meghagyás útján lehet érvényesíteni, a 3 millió forintot elérő, de 30 millió forintot nem meghaladó lejárt pénzkövetelések esetén pedig alternatív út a polgári peres eljárás mellett.
A fizetési meghagyás egy gyors és olcsó megoldás, hiszen – ha az adós 15 napon belül nem mond ellent annak – akkor jogerőssé és azonnal végrehajthatóvá válik. Az eljárási költségek is viszonylag alacsonyak: az eljárás díja a követelés összegének 3%-a, de minimum 12.000 Ft, maximum 300.000 Ft, ami sokkal kevesebb, mint az idei évtől megemelkedett peres eljárás illetéke.
Az adós ugyanakkor 15 napon belül vitathatja a fizetési meghagyást (azzal szemben ellentmondással élhet). Ilyenkor az eljárás perré alakul és a hitelezőnek 15 napon belül az illetékes bíróság előtt meg kell indítania a peres eljárást. Ez viszont értelemszerűen lassítja a behajtási folyamatot és többletköltségekkel is jár (ügyvédi díj, magasabb illeték stb.).