„A szokatlanul hideg időjárás következtében több helyen akár 80–100 százalékos terméskieséssel is számolhatunk, főleg a csonthéjas gyümölcsöknél” – hangsúlyozta Tölgyfa József.
Védekezni lehet, de nem mindenhol hatékony
Bár technológiai megoldások – mint a szélgépek, fagyvédelmi öntözés vagy kályhás melegítés – léteznek, ezek hatékonysága korlátozott, és csak néhány foknyi védelmet biztosítanak. Ráadásul idén hosszabb ideig tartottak a mínuszok, ami tovább rontotta a helyzetet.
„Az aminosavak és biostimulátorok ebben az időszakban különösen hasznosak lehetnek. Segítik a növények regenerálódását és javítják a stressztűrő képességüket” – emelte ki a szakértő, aki hozzátette, hogy a monokálium-foszfát (MKP), a karbamid (urea) és a bór is fontos szerepet játszik a növények stresszkezelésében és a virágzás sikerességében.
Áremelkedés és behozatal is várható
Lengyelországban és Ausztriában is súlyos fagykárok voltak, felbecsülni nehéz, de valószínűleg ott is több mint 60-70 százalékos terméskieséssel. Ez hatással lesz a piaci árakra is. Magyarország tavaly még megúszta a komolyabb károkat, de az idei év ismét kihívásokat hozhat a termelőknek és a fogyasztóknak egyaránt.
„Az idei fagykárok olyan mértékűek lehetnek, hogy a hazai termés még a belföldi saját fogyasztási vagy feldolgozóipari igényeket sem biztos, hogy ki tudja elégíteni. Így behozatalra is szükség lehet, hogy pótolni lehessen a hiányzó mennyiséget” – tette hozzá Tölgyfa József növényvédelmi szakmérnök, a Vitafer Hungária Kft. szaktanácsadója.