A protekcionizmus az erős valutával jár együtt
Először is, tanulmányok azt mutatják, hogy az importált infláció ellensúlyozása érdekében a központi banknak emelnie kell a kamatokat. Jelenleg azonban ez valószínűtlen az amerikai Federal Reserve (Fed) esetében, mivel hamarosan megkezdi kamatcsökkentési ciklusát.
Másodszor, a vámok az amerikai importmennyiségek csökkenéséhez vezetnek, ami az amerikai dollárhoz képest csökkenti a külföldi valuták iránti keresletet, így erősítve az előbbit. Ez a mechanizmus jövőre gyorsan működésbe léphet.
A dollár a modern Grál
Az amerikai dollár a világ tartalékvalutája, amely erős keresletet teremt a befektetők, intézmények, vállalatok és központi bankok részéről, részben az Egyesült Államok katonai ereje miatt. Egy 2023-as Fed tanulmány szerint az amerikai dollártartalékok háromnegyedét az USA-val szoros katonai kapcsolatban álló országok tartják. Az árucikkek, a globális kereskedelem és az ellátási láncok túlnyomórészt USD-ben vannak árazva és finanszírozva, fenntartva a dollár dominanciáját. A dollár befolyásának csökkentésére tett erőfeszítések, például az euró bevezetése, kudarcot vallottak. A világ nem dedollarizációt tapasztal, hanem deeuroizációt, a dollár erős pozíciójának fenntartásával.
Mit tehet Trump a dollár leértékelése érdekében?
Ha Trump valóban a dollár leértékelésére törekszik, akkor olyan drasztikus lépéseket kellene tennie, amelyek megkérdőjelezik a dollár tartalékvaluta státuszát. Például a hiány elszabadítása megrendítheti a befektetők bizalmát, de ez valószínűleg nem gyengítené jelentősen a dollárba vetett bizalmat. Azonban ez a forgatókönyv valószínűtlen, mivel Trump retorikája gyakran eltér a cselekedeteitől.