Ezzel szemben 2022-23-ban megugrottak a megszűnések, ami 2023-ban meghaladta az 5 ezer vállalkozást, ezzel az elmúlt 6 év legmagasabb értékét adva. A megszűnések oka, összetétele jelentősen megváltozott 2023-ra. 2022-ig az egyszerűsített kényszertörlési eljárással megszűnt cégek uralták a mezőnyt, minden második megszűnt cég mögött ezt láttuk. A kényszertörlési eljárások és a KATA 2022-es szigorítása átrendezte a képet, és 2023-ra a felszámolási eljárások, illetve a végelszámolások lettek a meghatározóak.
„Az, hogy a felszámolások száma megnőtt, önmagában még nem lenne rossz, hiszen az új intézkedések célja az volt, hogy ne lehessen könnyen magára hagyni kényszertörlési eljárással a cégeket, ezek egy részét beterelték a felszámolásokba. Az viszont már szembetűnő, hogy egyre többen hagyják el a szektort, több mint 1 300-zal nőtt a számuk 2023-ban. A jövőben sem látható, hogy csitulna a trend, az új eljárások száma is emelkedett 2023-ban – amelynek a vége megszűnés –, és minden tizedik cég várhatóan kilép a jövőben az építőiparból” – mondta Alföldi Csaba, céginformációs szakértő.
A szektorban működő egyéni vállalkozók esetében is figyelmeztető jelek mutatkoztak 2023-ban. Bár számuk még mindig magas volt, az Opten adatai szerint tavaly év végén meghaladták a 85 ezret, ami kis mértékű növekedést mutatott az előző évhez képest. Azonban az aggasztó tendencia az, hogy míg 2022 decemberében minden nyolcadik egyéni vállalkozó szüneteltette tevékenységét, addig 2023 decemberében már minden hatodik vállalkozó döntött így.