„A versenyjog minden vállalkozások közti összebeszélést tilt, ha az a versenyre káros hatással lehet” – hangsúlyozza Dr. Novák Zoltán, a Taylor Wessing partnere és nemzetközi vitarendezési szakértője. Így akár egy bojkott is versenyjogba ütközhet, ha több vállalkozás együtt indítja vagy közös megállapodás alapján folytatja.
Fontos kiemelni, hogy nem csak az eladói oldalon lehetséges versenyjogsértés. A vevők összebeszélése is minősülhet kartellnek, még akkor is, ha nem versenytársak, és a bojkott célja nem gazdasági előny elérése, hanem például emberi jogok vagy klímavédelem érvényre juttatása.
A Taylor Wessing ügyvédi iroda három fontos tanácsot fogalmazott meg a bojkottot fontolgató vállalatoknak:
- Mindenképpen tárgyaljanak közösen a bojkottált céggel, ne szüntessék be a gazdasági kapcsolatot minden jelzés nélkül.
- A bojkott célja lehetőleg ne gazdasági jellegű legyen, hanem erkölcsi vagy társadalmi, például gyermekmunka vagy nem fenntartható termelés elleni fellépés.
- A bojkott legyen arányos és indokolt. Ha a cél teljesül, be kell szüntetni a bojkottot.
Még ha ezeknek a szempontoknak meg is felel egy bojkott, fennáll a veszélye, hogy a versenyhatóság összességében mégis versenyjogsértőnek ítéli meg, ha hatásában korlátozza a versenyt. Ez alól csak akkor mentesülhet, ha kimutatható, hogy a bojkottnak olyan pozitív hatása van a gazdasági versenyre – például növeli a termelékenységet vagy az innovációt –, ami kiegyensúlyozza a verseny esetleges torzulását.