A CIB Bank szakértői szerint a jegybank a következő hónapokban is óvatos, adatvezérelt monetáris politikát folytat. A törékeny forintárfolyam és az ország kockázati megítélésnek romlása miatt akár hosszabb ideig is a jelenlegi szinten maradhat az alapkamat, ami a Fed-től és az EKB-tól várható kamatlépésekkel együtt – a relatív kamatkülönbözetünk tágulásán keresztül – valamelyes támaszt nyújthat a forintnak. Az év végéig már nem várható újabb kamatcsökkentés.
2025-ben az inflációs folyamatok és a nagy jegybankok várt kamatpályája alapján folytatódhat a kamatcsökkentési ciklus, a CIB Bank elemzőinek alapforgatókönyve jelenleg 5,25 százalékos 2025. év végi alapkamatot tartalmaz.
Az euró/forint keresztárfolyam a nyári hónapokat egy egyre szűkülő, jellemzően 388-398 közötti sávban töltötte, majd a közel-keleti konfliktus kiéleződése, később pedig a „Trump trade” érdemben 400 fölé tolta a kurzust.
A leértékelődést az MNB kamatcsökkentési ciklusának szüneteltetése sem tudta megállítani. A forint a következő időszakban is érzékenyen reagálhat a globális hangulat ingadozásaira és az esetleges országspecifikus negatív hírekre: ugyan nem kizárható, hogy év végéig a jelenlegi szintekről valamelyest erősödik a hazai fizetőeszköz, 2025-ben azonban már éves átlagban is 400 forint feletti euróval szembeni árfolyammal kalkulálnak a CIB Bank szakértői.