Az elmúlt hónapok inflációs adatai nem okoztak meglepetést: a teljes fogyasztói árindex mérséklődése a nyári hónapokban is folytatódott, és szeptemberre az éves pénzromlási ütem 3 százalékra szelídült.
„Az utolsó negyedévben a tavalyi alacsony bázis miatt innen felfele indul az árindex, decemberben újra 4 százalék feletti éves árindexet várunk. 2024-ben az éves átlagos infláció 3,7 százalék lehet, ami jelentős javulás az előző évi, 17,6 százalékos pénzromlási ütemhez viszonyítva” – mondta Trippon Mariann.
Az utolsó negyedév átmeneti gyorsulását követően 2025 elején újra csökkenő pályára állhat a pénzromlási ütem, de a 2025-ös év átlagos inflációja nem mérséklődik érdemben az idei 3,7 százalékhoz képest. Az inflációs kilátások szempontjából a magas bérdinamika – és ennek keresletre gyakorolt hatása –, a világpiaci energiahordozó-árak alakulása és a forintárfolyam is felfele mutató kockázatot jelent.
Tartósan 400 forint felett ragadhat az euróárfolyam
A monetáris kondíciók fokozatos normalizálása a májusi elemzés megjelenését követően is folytatódott: az MNB azonban lassított a tempón, és az elmúlt hónapokban a beérkező adatok és információk alapján döntött a kamat kismértékű csökkentéséről vagy szinten tartásáról. A szeptemberi, 25 bázispontos lazítást követően a külső bizonytalanságok és az ország kockázati megítélésének romlása miatt a döntéshozók októberben 6,5 százalékon hagyták az irányadó rátát.