Mérföldkőhöz közelít a Babakötvény

Közeleg a babakötvényes korszak új fejezete, amikor az induláskor támogatáshoz jutó gyermekek hozzájuthatnak a felhalmozott összeghez. A mostani kimagasló kamat szintén jó ösztönzést adhat a babakötvényes takarékoskodásra. A money.hu pedig azt is ismerteti, miként járulhat hozzá a babakötvény az első lakás megszerzéséhez.  

Mennyi jöhet össze? Kalkuláljunk egyet!

Számos megtakarítási forgatókönyv van, a futamidő végén felvehető összeg nagysága többek között attól függ, hogy a szülők mikortól és havonta mekkora összeget tudtak megtakarítani a Babakötvénnyel. A Magyar Államkincstár Babakötvény-kalkulátorának segítségével a money.hu kiszámolta, hogy havi 20 ezer forintos megtakarítás esetén a Babakötvény lejártakor, a gyermek 18 éves korára közel 8,4 millió forint halmozódhat fel. Amennyiben mondjuk egy 2013-ban született gyermek számára a szülők kezdettől fogva havonta 10 ezer forintot befizetnek, akkor 4,2 millió forint gyűlhet össze a lejáratig. 

Kiváló alap lehet egy első lakáshoz is 

Nagyon fontos, hogy a Babakötvényből származó összeg szabad felhasználású, azaz bármire elkölthető, célszerű azonban nem fogyasztásra, hanem hasznos célra fordítani, akár a nagykorúvá váló gyermek első lakásának egy részét is finanszírozni lehet belőle. 
 
Amennyiben a szülők anyagi helyzete lehetővé teszi, más forgatókönyv is lehetséges a gyermek első lakásának megvásárlására. A Babakötvény elindítása és a havi takarékoskodás mellett, ha van saját tőke, amellyel már most bele lehet vágni a lakásvásárlásba, akkor akár önerő és lakáshitel segítségével meg lehet vásárolni a kiszemelt lakást. Amíg a Babakötvény futamideje tart, azaz 18 éves nem lesz a gyermek, a lakást ki lehet adni bérlőknek, a bérleti díj pedig akár teljes egészében vagy részben fedezheti a törlesztést. A Babakötvény lejártakor felvehető megtakarításból származó összeg pedig a lakásvásárlás teljes mérlegét nagyban javíthatja, összesítve számolva a kamat nagy részét is fedezheti. Lejárat után a babakötvényes megtakarítás jó lehet a törlesztendő lakáshitelen még fennálló tőketartozás csökkentésére, azaz előtörlesztésre vagy végtörlesztésre is felhasználható. Vagy éppen - ha arra van szükség - fel is lehet újítani a lakást a kötvényből származó pénzből. 
 
Ugyanakkor lényeges, hogy az a család, amelyik a Babakötvényből származó megtakarítását ingatlanra szeretné fordítani és hitelre is szüksége van ehhez, a legkedvezőbb lakáshitelt válassza ki a banki kínálatból. A különbségek ugyanis jelentősek lehetnek. A money.hu lakáshitel-kalkulátora szerint a 15 millió forintos, 20 éves futamidejű, fix kamatozású lakáshitelek közül a legkedvezőbbek 9 százalék alatti teljes hiteldíjmutatóval elérhetőek, így a havi törlesztés 130 ezer forint körül alakul. Azonban vannak ugyanezen paraméterekre 140 és 150 ezer forintos havi törlesztők is. Fontos hozzátenni, hogy amennyiben az infláció csökken és mérséklődnek a hitelkamatok, érdemes lesz elgondolkodni a hitel kiváltásán és akár egy kedvezőbb, a futamidő végéig fix kamatozású lakáshitelre cserélni a meglévő kölcsönt. 

 

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo