A munkaerő elbocsátására vonatkozó szándéknál, 2024 utolsó negyedében már minden nyolcadik vállalkozás mondja azt, hogy megfontolja a leépítést. „Itt is biztosan kijelenthető, hogy nem lesz ennyi kkv, amely így tesz, mert tudja, hogy nehéz pótolni a munkaerőt” – mondta Kozák Ákos. Azzal kapcsolatban, hogy a kkv-k 92 százaléka nem tervez fizetésemelést, arra hívta fel a figyelmet: „ez az adat megint csak egy hangulatot jelez, de mégis, felmerülhet a kérdés, hogy a kötelezően előírt béremelésen kívül tudják-e majd a fizetéseket emelni a vállalkozások”.
Az inflációt még mindig problémának látják
Az alindexek közül a legjobb értéket mutató, a vállalkozások pénzügyi helyzetét tükröző indikátor esetében az emelhető ki, hogy a vállalkozások túlnyomó többségének nincs adótartozása, nincs fizetési problémája. Az inflációt viszont a vállalkozások még mindig magas aránya, 69 százaléka beépíti az árakba, miközben a drágulás üteme már jóval elmarad a 2023-ban megtapasztalttól.
Emellett az inflációt továbbra is az ország gazdasági helyzetével kapcsolatos legfontosabb problémák között sorolták fel a vállalkozások. Kozák Ákos ezzel kapcsolatban elmondta: „ha a friss inflációs adatot nézzük (decemberben 4,6 százalékra gyorsult a mutató – szerk.), akkor azt lehet mondani, hogy a vállalkozások jól érzékelik a folyamatokat, hiszen megint megjelent egyfajta kockázat, igaz, nem olyan mértékben, mint 2023-ban”. Perlusz László ehhez azt fűzte hozzá, hogy azért van jelen továbbra is komoly problémaként a vállalkozások gondolkodásában ez a kérdés, mert „úgymond az inflációnak hosszú az árnyéka. A 2023-ban tapasztaltak még mindig kísértik a vállalkozásokat, óvatosak e téren, mert magasan ragadtak az árak, és a háztartások pénzügyi vagyona nehezen épül vissza”.