„2024-re várhatóan mintegy 0,5 százalékos GDP-növekedés lesz majd kimutatható, bővült ugyan a fogyasztás tavaly, de ez inkább a szolgáltatások irányában jelentkezett, a kiskereskedelmi forgalom érdemben nem bővült” – értékelt a VOSZ főtitkára. Azzal kapcsolatos újságírói kérdésre, hogy a VOSZ Barométer fő mutatója miként alakulhat a jövőben, Perlusz László azt mondta: „nagy valószínűséggel elértük a mélypontot, és ennél már csak feljebb van. A Demján Sándor Program a vállalkozói hangulat javítását nagyban elősegítheti.”
Üzleti hangulat: nincs nagy elmozdulás
Az üzleti hangulatot jelző alindex kapcsán Kozák Ákos azt hangsúlyozta, hogy a megkérdezett VOSZ-tag vállalkozások következő negyedévre, illetve 12 hónapra vonatkozó kilátásai egyaránt 4 százalékponttal romlottak a tavalyi utolsó negyedévben.
„Nem megzuhanásról van szó, de azért látszik az elmozdulás a korábbi negyedévekhez képest. Ha pedig 2024 ezen értékeit a 2023-assal hasonlítjuk össze, akkor pedig azt lehet mondani, hogy igazából egy szinten vannak a mutatók, ami kicsit optimistább képet fest”.
A saját vállalkozásra vonatkozó – negyedévre, illetve 12 hónapra előretekintő – kilátások terén a tavalyi évet a 2023-assal összehasonlítva azt látni, hogy óriási elmozdulások nincsenek. Nagyjából a vállalkozások 60 százalék mondja azt, hogy kedvezőek a kilátások mind negyedéves, mind éves előretekintésben.
„Vagyis ha a 2009-es válságnál is készült volna VOSZ Barométer felmérés, akkor az sokkal rosszabb, pesszimistább képet mutatott volna. A mostani adatsorok azt üzenik, hogy figyelni kell, mert rossz irányba fordulhatnak a dolgok, de még nincsen veszve a helyzet” – jegyezte meg Kozák Ákos. Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az idén e téren kedvező irányt vehetnek a folyamatok: az Egyensúly Intézet 2,2 százalékos GDP-növekedést vár 2025-re, illetve a medián reálbér emelkedésével számol, igaz jóval kisebb mértékben, mint ahogy az tavaly történt, de ez megágyazhat a fogyasztás további bővülésének és a beruházások élénkülésének.