Taroltak a miniszabik
Az átlagos foglalási ablak, ami azt mutatja meg, hogy mennyire előre veszünk repülőjegyet, mindenhol megnőtt a tavalyi évhez képest, ami az utazással kapcsolatos bizalomhiányt jelzi. Magyarországon a tavalyi 24 naphoz képest idén az átlagos foglalási ablak 29 nap. A magyarok 17 százaléka kevesebb, mint 3 nappal az utazás előtt foglal, kb. tizede 4-6 nappal előtte, 15 százaléka 1-2 héttel korábban, és szintén kb. tizede 2-3 héttel előtte. A többség, azaz kb. minden 3. magyar az utazás előtt legalább 3 héttel, de maximum 2 hónappal előbb vesz jegyet, míg további kb. minden 10. honfitársunk már 2-4 hónappal előre tervez. Elenyésző arányban ugyan, de akadnak olyanok is, akik 4-6 hónappal (2 százalék) vagy 6-11 hónappal (1 százalék) előre váltottak jegyet. Ezek az arányok közel megegyezőek a globális és európai adatokkal.
A tartózkodási hosszok terén sincsenek nagy különbségek. A legnépszerűbb utazások 2022-ben is a rövid, legfeljebb háromnapos kiruccanások voltak. A magyarok 43 százaléka ment miniszabira. Ezt követik a 4-6 napos (29 százalék), majd az 1-2 hetes (23 százalék) utazások.
Nem akkor foglalunk, mint az átlag – a magyarok többsége kedd este vesz repjegyet
A legtöbben májusban foglaltak, honfitársaink 12 százaléka is ekkor adott le foglalást. Sőt, a napot is tudjuk: tőlünk a legtöbben egészen pontosan – a globális adathoz hasonlóan – május 10-én vettek repülőjegyet. Ám míg világszerte a szeptember 16-a volt a legforgalmasabb utazási nap, azaz összességében ekkor szálltak a legtöbben repülőre, addig nálunk a június 14-e nyert. A második legforgalmasabb utazási nap Budapestről az augusztus 17-e volt, a harmadik pedig a szeptember 9. A Kiwi.com adatai alapján Európában a legtöbb utazó április 20-án foglalta le az útját, a legtöbben pedig július 1-jén utaztak.
Míg globálisan és Európából a legnépszerűbb nap és időpont a foglalásra a hétfő este 8, addig nálunk kedden este 7-kor adták le a legtöbb foglalást.