Meglátszik a gyenge forint az ipari termelői áraknál

Az ipari termelői árak márciusban az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 7,3 százalékkal emelkedtek, míg az előző hónaphoz viszonyítva 0,7 százalékkal mérséklődtek – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A KSH adatai szerint márciusban az ipari termelői árak átlagosan 7,3 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. A belföldi értékesítés árai 4,7, az exportértékesítésé 8,6 százalékkal felülmúlták az előző év márciusi értékeit.

Az áremelkedést elsősorban a forint árfolyamának euróval szembeni éves szintű gyengülése, valamint az előállítási költségek növekedése okozta. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 1,0, az exportértékesítési árak 0,6, így az ipari termelői árak összességében 0,7 százalékkal alacsonyabbak voltak.

(Forrás: KSH)
(Forrás: KSH)

2025. márciusban a 2024. márciusihoz képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 4,7 százalékkal növekedtek, ezen belül a 62,7 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 4,3, a 35,4 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) pedig 5,0 százalékkal. Az élelmiszeripar értékesítési árai 6,2 százalékkal emelkedtek.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 4,3, a beruházási javakat és a fogyasztási cikkeket gyártókban pedig egyaránt 5,4 százalékkal nőttek az árak.

Az ipari exportértékesítési árak 8,6 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 91,8 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 3,7, a 8,0 százalékos súlyú energiaiparban 27,3 százalékkal emelkedtek az árak.

2025. január–márciusban a 2024. január–márciusihoz képest a belföldi értékesítés árai 5,4, az exportértékesítéséi 9,6 százalékkal magasabbak voltak, így az ipari termelői árak összességében 8,2 százalékkal emelkedtek.



Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo