Az értékek és az érdekek találkozásának nevezte nagypéntek munkaszüneti nappá nyilvánítását Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, aki az előterjesztés hétfői, parlamenti ismertetésekor elmondta: a változtatás elfogadása esetén már idén tizenegyre nőhet a munkaszüneti napok száma.
Balog Zoltán szólt az intézkedés várható pozitív hatásáról a turizmusra, és úgy ítélte meg: az elmúlt években a gazdaság növekedése érdekében tett kormányzati intézkedések pozitív hatásai többet nyomnak a latba a gazdaság szempontjából, mint egy fizetett szabadnap elrendelése. Hangsúlyosan szólt arról, hogy ezen szempontokat sem kívánják figyelmen kívül hagyni, de azt, hogy a gazdasági helyzet most lehetővé teszi az intézkedést, szimbolikusan az is jelzi, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is az előterjesztők között van - közölte az MTI.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) ugyanakkor az ötlet felmerülésekor jelezte, nem támogatja a javaslatot, ugyanis mindez 20-25 milliárd forint kiesését jelent a gazdaságnak, és a tervezet nincs kellően előkészítve. A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) szerint sem jó az ötlet. Ahogy korábban közölték, a magyar gazdaságra és a vállalkozásokra nagy nyomás hárul a nemzetközi versenytársak részéről, egy plusz munkaszüneti nap csökkenti a GDP-t, becslések szerint mintegy 0,3-0,4 százalékkal. Az MGYOSZ szerint az egyre általánosabbá és súlyosabbá váló munkaerőhiány miatt különösen rosszkor jönne az intézkedés, hiszen így az éves munkaidőalap, mintegy fél százalékkal csökken.
Nagypéntek Európa tizennégy országában munkaszüneti nap - mondta a miniszter, hozzátéve: számos országban - gazdasági sikerességtől függetlenül - több munkaszüneti nap van egy évben: Németországban tizenhét, Bulgáriában tizenhat, Szlovákiában tizenöt, Horvátországban tizennégy, Ausztriában tizenhárom, Csehországban és Lengyelországban is, Dániában tizenkettő, ahogy Franciaországban és Belgiumban is.
Ezt a javaslatot már tavaly benyújtották, Balog Zoltán mellett Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Semjén Zsolt miniszterelnök helyettes is támogatta. Orbán Viktor októberben jelentette be, hogy ezt tervezik, úgy volt, hogy a decemberben szavaznak is róla. Aztán hirtelen lekerült a parlament napirendjéről a nagypénteki munkaszüneti napról való döntés.
Itt találja, milyen munkaszüneti napok lesznek idén, ha a javaslatból törvény lesz.