Magyarország kivétel - ennek isszuk a levét

A legfelsőbb személyijövedelemadó-kulcsok átlagosan 2,5 százalékkal csökkentek világviszonylatban az elmúlt hat évben, mivel a kormányok igyekeznek megtalálni az egyensúlyt bevételszükségleteik és a munkaerő fokozottabb globális mobilitásának hatása között - állapítja meg a KPMG új nemzetközi tanulmánya. Az EU több országában, de különösen Közép- és Kelet-Európában mindenféleképpen trendnek tekinthető az egyének adóinak csökkentése, talán az egyetlen figyelemre méltó kivétel Magyarország.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A felmérésben szereplő 87 országból 33-ban csökkentették az adókulcsokat az elmúlt hat év során, és 2008-ban csak hét országban volt nagyobb a legmagasabb adókulcs a 2003-as szinthez képest. A legfelső személyijövedelemadó-kulcsok terén világviszonylatban a 2003-as átlagos 31,3 százalékos szintről 28,8 százalékra estek vissza 2008-ban. Ugyanakkor még mindig az EU adófizetőit sújtják a legmagasabb adók, átlagosan 36,4 százalékos mértékben, őket követik az ázsiai és csendes-óceáni térség adózói átlagosan 34,6 százalékkal, majd a latin-amerikaiak 26,9 százalékkal.

Az országok tekintetében a legmagasabb adót Dánia polgárai fizetik, ahol az elmúlt hat évben a legfelső adókulcs 59 százalék volt. A másodikként befutó Svédországban az adókulcs tavaly csökkent 57 százalékról 55 százalékra, a hollandok pedig 52 százalékot fizettek a teljes időszak során.

Leszámítva azokat az országokat, ahol nem kell adót fizetni, a legalacsonyabb adókulcsokat az EU-ban Bulgária tudta felmutatni, ahol a korábbi 24 százalék helyett nemrég vezették be a 10 százalékos átalányszintet. Az ázsiai és csendes-óceáni térségben Hong Kongban fizetik a legalacsonyabb adókat (16%), míg Latin-Amerikán belül Paraguayban (10%).

Jelentős csökkenés a régióban is

A nagy nyugat-európai gazdaságok közül Franciaországban hajtották végre a legjelentősebb adócsökkentést: a 2003-as 48,1 százalékról 2007-ben 40 százalékra mérsékelték a kulcsokat. Németországban 48,5 százalékról 45 százalékra csökkentették az adó mértékét, miután 2005-ben és 2006-ban rövid időre 42 százalékos határt szabtak ki.

Az EU-ban az átalánykulcsok kelet-európai bevezetése, valamint Bulgária új 10 százalékos adókulcsa jelentette a legnagyobb hatást: 

  • Észtországban a 2003-as 26 százalékos szintet 2008-ban 21 százalékos átalánykulcsra csökkentették
  • Szlovákia 38 százalékról 19 százalékos átalánykulcsra csökkentette az adót
  • Litvániában tavaly 6 százalékponttal 27 százalékra, idén pedig további 3 százalékponttal 24 százalék átalánykulcsra csökkentették az adókat
  • Románia 40 százalékról 16 százalékos átalánykulcsra csökkentette az adókulcsait, és
  • a Cseh Köztársaság idén 15 százalékos átalányadót vezetett be.

Mike Glover, a KPMG adóosztályának vezetője szerint Közép- és Kelet-Európában mindenféleképpen trendnek tekinthető az egyének adóinak csökkentése, talán az egyetlen figyelemre méltó kivétel Magyarország. "Emellett azonban az alkalmazott adókulcs csak részben árulkodó, mivel figyelembe kell venni azokat a küszöböket is, amelyeknél a magasabb adókulcsok kezdődnek."

Más adókkal pótolják a bevételkiesést

Glover szerint mivel sok országban az adóbevételek részaránya a nemzeti vagyonon belül nem változott vagy nőtt az elmúlt öt évben, a személyi jövedelemadó- és a társasági adókulcsok csökkenése felveti azt a kérdést, hogy a kormányok hogyan fogják növelni forrásaikat. "Lehet, hogy a válasz a közvetett adózás növelésében rejlik, az áfán, az árukhoz és szolgáltatásokhoz kapcsolódó adókon, a vámokon és az egyes szolgáltatási díjakon keresztül."

A szakértő szerint nem várható, hogy a személyi jövedelemadók olyan mértékben csökkennének majd, hogy az országok között vándorló emberek számára irrelevánssá válnának. "Az viszont teljes mértékben elképzelhető, hogy a közvetett adók relatív szintje sokkal nagyobb szerepet játszik majd annak eldöntésénél, hogy melyik országba menjenek dolgozni."

Helyzet a világ más részein

Az ázsiai és csendes-óceáni térségben a Hong Kong és Szingapúr közötti verseny azt eredményezte, hogy Szingapúrban az adókulcsokat a 2003-as 22 százalékról 2006-ban 21, 2007-ben pedig 20 százalékra csökkentették.

Latin-Amerikában a személyi jövedelemadók általában alacsony, de stabil szinten maradtak. Az átlagérték a 2003-as 25,6 százalékról 2008-ban 26,9 százalékra növekedett, de ez teljes mértékben annak köszönhető, hogy Paraguayban 10 százalékos jövedelemadót, Uruguayban pedig 25 százalékos adót vezették be 2007-től.

A régió más területein az adók mindenhol lefelé mozdultak el. Mexikó és Panama kiemelkedik a maga kitartó, évenkénti csökkentésével. Az elmúlt hat év során Panama fokozatosan lecsökkentette a 33 százalékos mértéket 22 százalékra, míg Mexikó 34 százalékról 28 százalékra mérsékelte az adókat.

A felmérésről
A KPMG személyi jövedelemadókról szóló 2008-as felmérése az első olyan projekt, amelyben a társaság a személyi jövedelemadók nemzetközi alakulását vizsgálta a 2003 és 2008 közötti időszakra vonatkozóan. A jelentésben, amely a központi költségvetésbe befizetett legmagasabb személyi jövedelemadókra koncentrál, 87 ország szerepel. Az összehasonlítás megkönnyítése érdekében a felmérés, ahol lehet, kihagyta az egyéb adókat (pl. társadalombiztosítási járulék, állami és önkormányzati adók).

Véleményvezér

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo