Körbejárta a nemzetközi sajtót egy friss tanulmány, amely szerint a CT-készülékek lehetnek felelősek a jövőben a rákos megbetegedések akár 5 százalékáért is a hatalmas sugárterhelés miatt. Ennek ellenére a gépeket nélkülözni nem lehet, hiszen a pontos, korai diagnózisokhoz szükség van az ilyen berendezésekre. Szerencsére a legmodernebb technológiát képviselő CT-készülékek már sokkal gyorsabbak az elődöknél, ezáltal kisebb sugárdózis éri a pácienseket. A mesterséges intelligenciának köszönhetően pedig minden korábbinál részletgazdagabb képminőséget produkál, amivel pontosabb és megalapozottabb diagnózishoz segíti hozzá az orvosokat.
Csakhogy egy mesterséges intelligenciát is használó CT-berendezés akár többszázmillió forintos nagyságrendű összegbe, egy MRI-berendezés pedig még ennél is többe kerülhet. Aligha meglepő, hogy a szolgáltatók ezeket nem mindig képesek önerőből megvásárolni – írja a Bank360.hu.
A cél a hazai ellátottság javítása
Az egészségügyi rendszer fejlettségének egyik kulcsfontosságú mutatója a diagnosztikai képalkotó berendezések elérhetősége és életkora. A magyar állami egészségügy ezen a téren elmarad az uniós átlagtól, bár árnyalja a képet, hogy a magánszektorban elérhető eszközök nem szerepelnek a hivatalos statisztikákban.
A Magyarországon üzemelő gépek átlagosan közel egy évtizedesek, de van olyan kórház is, ahol kétszer ennyi idős berendezések is működnek. Jól láthatók a különbségek az állami és magánszektor között. Utóbbiban a páciensek gyorsabban és jobb minőségben jutnak hozzá a vizsgálatokhoz, de ennek meg is van az ára. Ehhez képest az állami egészségügyi intézményekben korlátozottabb a diagnosztikai eszközök száma és technológiai fejlettsége, ami hosszabb várakozási időt jelent. Tény, hogy a teljesítményalapú állami finanszírozás enyhítette valamelyest ezt a problémát, ahogyan az is javíthat a helyzeten, hogy egy nemrég kiírt pályázat alapján a Kórházi Főigazgatóság 44 új képalkotó készüléket vásárolhat majd.