Izgalmasan indult az idei év a kis- és nagyobb befektetők számára, akik egyebek mellett a budapesti tőzsdén igyekeztek többletet elérni. Az irányadó index, a BUX remekül kezdte az évet, és már a januári hónapban 7,8 százalékkal erősödött. Ez azt is jelenti, hogy egyetlen hónap alatt a tavalyi infláció kétszeresével emelkedett a mutató – közölte a K&H Értékpapír.
Fotó: MTI Fotó/Marjai János
A pénzintézet szakértői annak apropóján nézték meg a budapesti tőzsde mostani és múltbeli teljesítményét, hogy 2025 első hónapjaiban jelentős kamatfizetésekre is sor kerül a Magyar Államkincstár részéről, mivel a Prémium Állampapírok a 2023-as évi infláció alapján most fizetik majd a kamatokat. 2023-ban 17,6 százalékos volt az infláció, ez alapján pedig most igen magas kamatokat kaphatnak a befektetők. Azt viszont látni kell, hogy a kamatforduló után már a tavalyi, 2024-es infláció lesz a mérvadó, ez pedig ehhez képest „csak” 3,7 százalékos volt tavaly. 2026-ban így már jóval alacsonyabb kamatok várhatóak ezeknél a sorozatoknál, ezzel pedig az odáig felhalmozódó kamat tekintetében is alacsonyabb értékeket fognak látni a befektetők.
25 év mérlege
„Érdemes azonban a januári közel 8 százalékos BUX-erősödést hosszabb távon is megnézni. Ha 25 éves távlatban vizsgáljuk az index teljesítményét, akkor az látszik, hogy havonta átlagosan 0,9 százalékkal emelkedett, vagyis átlagosan ennyivel kerül magasabbra egyetlen hónap leforgása alatt a magyar piac, persze jelentős szóródással. Ehhez képest is kiemelkedő volt a januári eredmény. Ráadásul az elmúlt negyed évszázadban ez volt a harmadik legerősebb évkezdés a BUX történetében, ez előjelnek sem rossz: ha megnézzük ugyanis a legjobb öt évkezdést az elmúlt 25 évből – vagyis 2000, 2002, 2004, 2006, 2012 éveit –, akkor az átlagos éves hozam is 16,4 százalékos volt, ami érezhetően jobb teljesítményt jelent a szokásos BUX-eredménynél” – mondta Cinkotai Norbert, a K&H Értékpapír vezető elemzője.