Itt érkeztünk el a harmadik legfontosabb kérdéshez, ami a szakciószegés következényeit illeti. Az uniós büntetések idén nyáron sokat szigorodtak, mivel azokat számos esetben kijátszották, vagy megpróbálták kijátszani. 2024. július 25-től az uniós jogszabály kifejezetten tiltja a benne foglalt tilalmak kijátszásában történő tudatos és szándékos részvételt, ideértve az olyan tevékenységeket is, melyek esetében a szándékosság nem áll fenn, de az elkövető tudatában van annak, hogy a részvételnek lehet ilyen célja vagy hatása és ennek lehetőségét elfogadja.
A hazai vállalkozások és ezek menedzsmenjtének felelőssége nem áll meg a magyarországi vállalkozásuknál. Az ugyancsak idén nyártól hatályos rendelkezés szerint ugyanis, az EU-ban letelepedett vállalkozás már nemcsak a saját magatartásáért lesz felelősségre vonható, hanem olyan EU-n kívüli szerv, szervezet, jogi személy magatartásáért is, melyre ténylegesen meghatározó befolyást gyakorol (pl. egy a leányvállalata tevékenységéért)
Mindez szintén komoly intézkedéseket (például due diligence vizsgálat lefolytatása, kockázatcsökkentést, ill. -megelőzést célzó politika, ellenőrzés, eljárás bevezetése, szerződéses biztosítékok létrehozatala) tesz szükségessé annak kizárására, hogy a már említett, 2025 májusáig élesedő új büntetőjogi és egyéb jogkövetezmények ne fenyegethessék az érintett vállalatot.