A 2024-es globális növekedési és inflációs kilátások szempontjából a geopolitikai események jelentik a legnagyobb kockázatot.
Jövőre pozitív növekedési ütem várható Magyarországon
A harmadik negyedéves GDP első becslésének publikálását követően kijelenthetjük, hogy a magyar gazdaság a második negyedévben elérte a mélypontot, majd megindult egy lassú, fokozatos kilábalás. A harmadik negyedévben az előző három hónaphoz viszonyítva 0,9 százalékos bővülést mért a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), éves szinten azonban még így is 0,3 százalékkal zsugorodott a bruttó hazai termék. Az első három negyedévben 1,2 százalékkal esett vissza a kibocsátás, ezt pedig az utolsó három hónap már nem lesz képes teljes egészében ellensúlyozni. 2023 egészében így 0,5 százalék körüli csökkenés várható. 2024-ben erőre kaphat a gazdaság, a teljes éves növekedés azonban visszafogott, 3 százalék körüli lehet. A háztartások fogyasztása a reálbérek újbóli emelkedésének, a feszes munkaerőpiacnak és a várhatóan mérséklődő finanszírozási költségeknek köszönhetően jövőre már újra nőhet. A fogyasztás azonban a szektort az elmúlt években érő sokkok után várhatóan csak lassan, fokozatosan állhat helyre.
Az elemzők szerint az uniós megállapodás kimenetele kulcsfontosságú a beruházási trendek szempontjából. Egy pozitív fordulat, akár egy részleges megállapodás, ami lehetővé teszi az uniós források 2023-as beáramlását, lökést adhat az állami és a magánberuházásoknak is. Ennek ellenére a korlátozott költségvetési lehetőségek miatt a következő évben az állami beruházások továbbra is csökkenhetnek.