Az elhúzódó gazdasági válság több olyan vállalkozásfejlesztési, hatékonyságnövelési módszert is a felszínre hozott az elmúlt öt évben, amelyek bár korábban is léteztek, kevesen éltek velük. Ilyen egyebek között a klaszterek szerveződése, vagyis amikor azonos ágazatban működő cégek fognak össze és próbálnak meg – a közöttük meglévő természetes verseny ellenére – közösen érvényesülni.
A klaszter
Hosszú távú tömörülések.Egyszerre több projekt – közös tevékenység – is futhat az égiszük alatt. Nem szükséges, hogy minden tag minden programban benne legyen. Az azonos ágazatban lévő tagok kiegészíthetik egymás szolgáltatásait, vagy nyújthatnak közös szolgáltatásokat.
A klasztereket sokan a konzorciumokhoz hasonlítják, ami annyiban helytálló, hogy mindkét esetben egyébként önálló vállalkozások szabad együttműködéséről van szó. A konzorciumok azonban egy-egy konkrét projekt megvalósulására jönnek létre, és csak addig maradnak fenn, amíg az adott beruházás, üzleti vállalkozás be nem fejeződik.
Klaszter létrehozása 5 lépésben
- Fel kell mérni a lehetséges tagokat, azok igényeit és állapotát, amelynek a segítségével a későbbiekben kialakítható a klaszter tevékenysége, szolgáltatásai és beruházási igényei.
- A cégek a belépési szándékukat az úgynevezett klaszteralapítási szándéknyilatkozat aláírásával fejezik ki, amely alapján később összeállítható az alapító okirat és a szervezeti és működési szabályzat.
- Jogilag maga a klaszter az alapító okiratnak és a szervezeti és működési szabályzatnak (SZMSZ) a tagok általi elfogadásával és aláírásával jön létre.
- Létre kell hozni a szervezet képviseletét ellátó úgynevezett gesztorszervezetet, mivel a klaszter önmagában nem jogi személyiség. Ez bármilyen gazdasági formában működhet, vagy lehet akár nonprofit szervezet.
- Kezdődik az érdemi munka, ami a sok-sok egyeztetésből, a tagok érdekeinek az összehangolásából és a kölcsönös érdekeltség folyamatos fenntartásából áll – a közös tevékenységek kiválasztása, megszervezése és működtetése mellett.
Szövetkezet: nem átkos, hasznos!
Az összefogás egy másik jól működő lehetősége a szövetkezeti forma. A szövetkezetek döntő többsége ma több mint vállalkozás: küldetésükben társadalmi feladatokat is ellátó szervezetek. A versenyszférában vagy a szociális gazdaságban egyaránt fellelhetők, és jelen vannak a civil szférában is. A tagjai a tulajdonosok, akik a fogyasztókból, termelőkből, illetve a szövetkezeti dolgozókból állnak. Itt olvashat erről bővebben.