A 2012. május-júliusi időszakban 3 millió 908 ezer főt foglalkoztattak, 76 ezer fővel, 2 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A KSH ma publikált gyorsjelentésében jelezte, hogy a létszám ezzel elérte a válság előtti szintet.
Tovább romlott a fiatalok helyzete
A foglalkoztatottak közül 3 millió 870 ezer fő volt 15-64 éves, 70 ezer fővel több, mint egy évvel korábban. Az adott korcsoportba tartozó népességen belül 57,6 százalék volt a foglalkoztatottak aránya, ami 1,5 százalékpontos bővülés 2011 hasonló időszakához viszonyítva.
A május-július közötti három hónapban a 15-64 éves férfi népességből 2 millió 68 ezren voltak foglalkoztatottak, 14 ezerrel többen, mint 2011 azonos időszakában. Így a férfiakra jellemző foglalkoztatási ráta 1,2 százalékponttal, 62,8 százalékra nőtt. A 15-64 éves nők közül a vizsgált időszakban 1 millió 803 ezren tartoztak a foglalkoztatottak közé, 56 ezerrel többen, mint 2011. május-júliusban. A nőket - 2,0 százalékponttal növekvő - 52,7 százalékos foglalkoztatási ráta jellemezte.
A 15-24 éves foglalkoztatottak egyébként is alacsony létszáma 211 ezerre csökkent, a foglalkoztatási rátájuk pedig 0,4 százalékponttal, 18,2 százalékra mérséklődött az egy évvel korábbihoz képest. Nőtt viszont a legjobb munkavállalási korú 25-54 éves, illetve az idősebb 55-64 éves foglalkoztatottak száma és aránya. Ezzel korcsoporton belüli rátájuk 1,9, illetve 1,5 százalékpontos javulást mutatva, 75,2 százalékra, illetve 37,6 százalékra emelkedett.A férfiak munkanélküliségi rátája emelkedett
A május-július közötti időszakban a munkanélküliek létszáma 459 ezer fő volt, ami 10,5 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezett (az egy hónappal korábbi 10,9 százalék után). Eltérően változott a férfiak és a nők munkanélkülisége: a férfiak munkanélküliségi rátája 0,3 százalékponttal 11,0 százalékra nőtt, a nőké 0,9 százalékponttal 9,9 százalékra csökkent egy év alatt.
A munkanélküliek 18,0 százaléka a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15-24 éves korosztályból került ki. A korcsoport 28,1 százalékos munkanélküliségi rátája 3,1 százalékponttal magasabb az egy évvel korábbinál. A 25-54 évesek, azaz az úgynevezett legjobb munkavállalási korúak munkanélküliségi rátája 0,4 százalékponttal 9,6 százalékra, az 55-64 éveseké 1,3 százalékponttal 7,3 százalékra csökkent.
Éves átlagban 11 százalékos munkanélküliségi ráta várható
A KSH adatsorának publikálását követően a Nemzetgazdasági Minisztérium azt hangsúlyozta, hogy a kormányváltás óta nem látott mértékűre gyorsult a foglalkoztatottak számának két éve tartó emelkedése. Jelezték tovább, hogy a nemrégiben meghirdetett Munkahelyteremtő Akcióterv biztosítja, hogy a magyar gazdaság képes legyen fenntartani azokat a pozitív munkaerő-piaci tendenciákat.
Elemzők ugyanakkor a vártnál jobb adatokat értékelve jelezték, hogy emelkedése főként a közcélú foglalkoztatásnak köszönhető. Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában kiemelte: ilyen erőteljes munkahelybővülés 2003-ban volt utoljára, amit akkor döntően a közszféra létszámnövekedése okozott.
Az aktív lakosság száma egy év alatt több mint 71 ezerrel bővült, ami kedvező folyamatokat tükröz a szakember szerint. A növekedést a szigorúbb nyugdíjba vonulási feltételek és a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata okozhatja, így a közeljövőbben további emelkedés várható. A következő hónapokban a szezonális hatások miatt a Suppan a foglalkoztatás további emelkedésére számít, míg a szigorúbb feltételek miatt ennél kisebb mértékben csökkenhet a munkanélküliség. Így az őszi hónapokban 10,3 százalékig eshet a munkanélküliségi ráta, majd az év végére újra elérheti a 11,4 százalékot, míg az éves átlagos munkanélküliség - valamivel magasabb foglalkoztatás mellett - a tavalyinál kissé alacsonyabb, 10,9 százalékos lehet a Takarékbank elemzőjének várakozása alapján.
Németh Dávid, az ING elemzője - szintén kiemelve, hogy a vártnál jobb adat némi szezonális hatásnak, és a közfoglalkoztatásnak köszönhető - jelezte, hogy kedvező folyamatokat tükröz, hogy az aktivitási ráta egy év alatt egy százalékponttal nőtt. A mostani kedvező adatok ellenére idén érdemben nem csökken a szakértő álláspontja alapján a munkanélküliségi ráta tavalyhoz képest, év végére 11 százalék közelébe emelkedhet az állástalanok aránya, éves átlagban pedig 11,1-11,2 százalék körül alakulhat.