Kormányzati hiba, az alacsony fogyasztói, üzleti bizalom a magyar gazdaság fejlődésének legerősebb gátja

A magyar gazdaság élénkülése a vártnál lassabb ütemben halad, amit elsősorban az alacsony fogyasztói és üzleti bizalom, illetve a kedvezőtlen külső környezeti tényezők hátráltatnak – hangzott el az ING Bank sajtótájékoztatóján. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint bár a gazdaságban rejlő potenciál jelentős, annak felszabadításához a bizalmi környezet javulása és a külső sokkhatások mérséklődése szükséges, miközben az inflációs kockázatok továbbra is érdemi figyelmet igényelnek.

A magyar gazdaság teljesítménye a június elejéig beérkezett 2025-re vonatkozó adatok alapján elmarad a korábbi, dinamikusabb élénkülést feltételező várakozásoktól. Az ING Bank értékelése szerint a gazdaság 2022 közepe óta gyakorlatilag stagnál, miközben a rövid távú növekedési kilátások továbbra is számos kihívással néznek szembe. Ennek megfelelően a bank szakértői az idei évre 1 százalékos gazdasági növekedést prognosztizálnak, lefelé mutató kockázatokkal. „Az ipar teljesítménye egyelőre nem mutat egyértelmű kilábalást, és a beruházási aktivitás is bőven hagy kívánnivalót maga után. Mindezek azonban elengedhetetlenek lennének egy fenntartható növekedéshez” – mutatott rá Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Hozzátette, hogy a költségvetés helyzete, az uniós források hiánya, valamint a vállalati szektorban tapasztalható általános bizonytalanság továbbra is meghatározó tényezők a gazdaság növekedésének tekintetében. „Jó hír azonban, hogy 2026-2027-ben a magyar gazdaság visszatérhet egy 3 százalék körüli növekedési pályára. Sőt, ha Németország és az egész Európai Unió megragadja a kínálkozó lehetőségeket, abból a magyar gazdaság is sokat profitálhat, és a vártnál akár még magasabb GDP-bővülés is elképzelhető lehet” – jegyezte meg Virovácz Péter.

Forrás: KSH, ING Bank

Emelkedő inflációs kilátások

Az inflációs kilátásokkal kapcsolatban Virovácz elmondta, hogy az elmúlt időszakban az áremelkedés ütemének alakulása rendkívül változékony volt, miközben az inflációs várakozások magasan ragadása komoly fejfájást okozhat a gazdasági szereplőknek. „Számos tényező befolyásolja az inflációs pályát beleértve az árfolyam- és olajár-volatilitást, valamint egyes átmeneti kormányzati intézkedéseket, például az élelmiszerek és egyes fogyasztási cikkek körében bevezetett árrés-szabályokat. Ugyan ezek a központi beavatkozások rövid távon mérsékelhetik az inflációt, de a mélyebb folyamatokat nem feltétlenül képesek tartósan befolyásolni” – hangsúlyozta az ING Bank vezető elemzője. A szakember arra is figyelmeztetett, hogy az ideiglenesen hűtött inflációs nyomás a későbbiekben, 2026-2027 során erősebben térhet vissza. Ennek fényében a bank friss előrejelzése idén 4,5 százalékra, míg a következő két évben átlagosan 4 százalék körülire becsüli a hazai áremelkedési ütemet.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo