Kopátsy: "bármennyibe is kerüljön, jó üzlet"

Ma a magyar társadalom legfontosabb feladata a tartós munkanélküliség gyors felszámolása. Mert ez akkora anyagi és erkölcsi kárt okoz, hogy bármennyibe is kerüljön, jó üzlet, mondja Kopátsy Sándor, a neves reformközgazdász, akinek egyéni és érdekes elképzelése van arról, hogyan lehetne enyhíteni e gondon úgy, hogy az Magyarország fejlődését is segítse.

A tartós munkanélküliség nagyobb társadalmi kárt okoz, mint a nem versenyképes foglalkoztatás. A tartósan munka nélkül lévők többségét viszont a versenyszféra nem alkalmazza, őket csak az állami szektorokban, illetve a feketegazdaságban lehet elhelyezni. Ezt a problémát azonban a liberális gazdaságpolitika képtelen kezelni, mert számára csak a normatív terheket elviselő gazdaság létezik, ami állami és fekete, azt kiküszöbölendőnek tartja - összegzi napjaink egy komoly problémáját Kopátsy Sándor.

Szükségszerű feketegazdaság?


"a mai gazdaság legnagyobb problémáit a piac nem tudja megoldani"
- Sok olyan társadalmi igény és feladat van, amit a súlyos adókkal terhelt vállalati szektor nem képes megoldani - mondja a neves közgazdász. - Ezeket csak a rokon, barát, ismerős, ráérő nyugdíjas végezheti el a megrendelő számára elviselhető áron, a normatív terheket viselő szektorokat nem képesek megfizetni. Irreális elvárás, hogy a kisemberek családi házaiban indokolttá váló kisebb karbantartási feladatot, a kisgépek javítását csakis a súlyos adókat megfizető vállalkozásokkal végeztessék. Elég volna tudomásul venni, hogy a feketegazdaság a felzárkózással küzdő társadalmakban mindenütt jelentős, Európában pedig nyugatról keletre és északról délre egyre nagyobb. Márpedig, ami ennyire jellemző, annak objektív társadalmi oka van.

Kopátsy Sándor szerint a mai gazdaság legnagyobb problémáit a piac nem tudja megoldani, például a távol-keleti olcsó munkaerővel versenyezni globalizációs alapon nem lehet.

- A fél évnél rövidebb munkanélküliséget pozitívnak tartom - mondja -, fél és egy év között semlegesnek. Ám az egy éven túli nemcsak rettenetesen drága, hanem hosszabb távon is óriási költségeket okoz, rontja a közhangulatot, az erkölcsi viszonyokat, egész nemzedékeket tönkretesz. A magyar társadalom egyik legnagyobb problémája, hogy a képzetlen munkaerőt valamilyen módon foglalkoztatni kellene.

Itt van Kalifornia

Ezek a gondok meg Kopátsy Sándor szakmai előélete előhozott egy gondolatsort, egy lehetséges és hatékony megoldást, amelyet a neves közgazdász a következőképpen vázol föl:

- Magyarország egyik legjobb hagyománya a kertészkedés, ehhez a munkaerő kilencven százalékának nem kell képzettnek lennie. A Duna-Tisza közötti homok világviszonylatban is páratlan adottság. Homokon öntözni olcsó és hatékony, nem véletlen, hogy csak Kaliforniában és Izraelben van modern öntözéses gazdaság, kötött talajon kétséges az eredmény. A paksi erőmű fölös energiája bőven elég az egész Duna-Tisza közi öntözés vízemeléséhez. Az élelmiszerek egyre drágulnak. A csövön való szállítás pedig iszonyúan fejlődött az utóbbi években, ezt a gáz- és az olajipar fölfedezte, a gazdaság alig. Kaliforniában 800-1000 kilométerről hozzák a vizet, azzal öntöznek, és ezzel együtt is versenyképesek. Ha csövön visszük a vizet, akkor egyszerűbb a fölnyomás is, nincs párolgás, nem kell műtárgyakat építeni, lebetonozni a csatornákat, szárazságot áthidaló tárolókat létrehozni.

Kopátsy Sándor úgy véli, ezt a megoldást valószínűleg Brüsszelben is támogatnák, a kertészkedés szűk keresztmetszet az unióban, ráadásul nálunk a fóliázó, kertészkedő, vásárcsarnokra termelő kultúrának van gyökere, és még munkaalkalmat is teremt a legalsó harmadba tartozó munkaerő számára.

Teljes cikk a Piac és Profit Magazin júliusi-augusztusi számában...

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo