Az elnök emlékeztet, a kormány a kötelező munkavédelmi oktatást is eltörölte már, s most éppen annak a rendszernek a megszüntetésére készül, amelynek segítségével gyakran súlyos betegségeket lehetett feltárni vagy éppen megelőzni. A MASZSZ elnöke a szakszervezetek tapasztalataira hivatkozva határozottan állítja, az egészségügyi szűrést a munkavállalók ingyenes, a munkához tartozó szolgáltatásnak tekintették, s a munkáltatóknak sem került vagyonokba eleget tenni a törvényi előírásnak: megteremteni a garantáltan biztonságos munkavégzés feltételeit. Az elnök kitart korábbi határozott állítása mellett: a munkavállalónak törvényben előírt joga egészséges környezetben dolgozni. még akkor is, ha a kormány felesleges adminisztratív teherként tekint egyes a vizsgálatokra.
A MASZSZ álláspontja szerint a tervezett módosítás halmozottan aggályos: alaptörvény-ellenes, sérti az egyenlő bánásmód elvét, mivel egyes munkavállalói köröket hátrányos helyzetbe hoz azáltal, hogy nem biztosítja számukra alapjognak az ingyenes foglalkozásegészségügyi szolgáltatást, továbbá ellentétes az egészségügyi alapellátásról szóló törvény idevonatkozó rendelkezéseivel is, valamint uniós jogokat is sért.
A szakszervezeti szövetség és tagszervezetei, valamint munkavédelmi szakértői a törvénymódosítást eljárási szempontból is aggályosnak tartják, mivel azt ismételten a Munkavédelmi törvény és a Magyarország által is ratifikált ILO egyezménnyel ütköző módon terjesztették elő.
Mindezek alapján a Magyar Szakszervezeti Szövetség tiltakozik a törvénymódosítás szeptember elsejei bevezetése ellen, s elvárja, hogy a kormány legalább ebben az ügyben vegye komolyan a szociális partnerekkel való egyeztetést.