A stabilitási törvény értelmében a KT félévente véleményt nyilvánít a költségvetés végrehajtásával és a közpénzek felhasználásával kapcsolatban. A testület legfrissebb jelentése szerint 2015. első félévében a makrogazdasági folyamatok a kormányzati előrejelzéshez képest kedvezőbben alakultak. A legnagyobb kockázatot az jelenti, ha az uniós támogatással megvalósított programok után lehívott uniós támogatásoknak a tervezettnél nagyobb részét az év végéig nem folyósítja az Európai Bizottság. Mivel az uniós támogatás folyósításáig a teljesített kifizetéseket meg kell előlegezni, az átmenetileg növeli az államadósságot, de a túlzottdeficit-eljárás szempontjából lényeges 3 százalék alatti hiánycél teljesülését nem veszélyezteti.
A kifizetések késedelmét az okozza, hogy Brüsszel három operatív program kifizetéseit részlegesen felfüggesztette korábban, az új pályázati ciklus kifizetései pedig még nem kezdődtek meg.
Emellett a Magyarország és a donor országok között az intézményrendszeri változások el nem ismeréséből származó vitás helyzet miatt a Norvég Alapnál történt események rendezéséig nem meghatározható, hogy a 2015-ös 11,9 milliárdos bevételi előirányzat milyen összegben realizálódik; 2015. első félévében ennek mindössze 7,4 százaléka teljesült - írta az ÁSZ.
A központi költségvetés adóssága több tényező együttes hatására 2014 végi 23 881,1 milliárdról 2015 június végéig 1193,8 milliárd forinttal, 5 százalékkal növekedett. Az emelkedés időben eltérően jelentkezett, annak 31,4 százaléka júniusban következett be.
A változások között pozitív elem, hogy a devizaadósság aránya 37,5 százalékról 34,7 százalékra csökkent, így az árfolyamkockázat mérséklődött. Az államadósság-mutató javulását a központi költségvetés adósságának alakulása várhatóan nem veszélyezteti - vélik a számvevők.