A kormány számára elfogadhatatlan a Ryanair tisztességtelen jegyárusítási gyakorlata, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter ezért fogyasztóvédelmi vizsgálat elrendelését indítványozta. A miniszter közleményében emlékeztetett arra, hogy a kormány a magyar családok védelme érdekében extraprofit-különadók kivetéséről döntött, más ágazatok között a légitársaságokra vonatkozóan is.
A kormány minden érintett számára világossá tette, hogy folyamatosan figyelemmel kíséri a piaci folyamatokat és mindent megtesz azért, hogy megakadályozza a különadók továbbhárítását a lakosságra. A kormány előre jelezte: minden egyes ilyen esetben alapos vizsgálatot fog lefolytatni, a káros gyakorlattal szemben szigorúan lép fel - olvasható a közleményben.
A probléma egyik oka, hogy a nyugati világban nincs olyan gyakorlat, miszerint a vállalatoknál átírnák az üzleti tervet, az elvárt üzleti haszon számait egy a magyarhoz hasonló különadó miatt. A cégek tulajdonosai, befektetői ezt nem is értenék. A menedzsereknek hozniuk kell azt a bevételt, amit elvárnak tőlük a befektetőik. Ráadásul egy ország adórendszere egy nyugati cég számára olyan költséget, olyan előzetes megállapodást jelent, amit előre kalkulálnak és amit nem illik egyoldalúan módosítani. Így a Ryanair eljárása semmiféle meglepetést nem okozhatott a hozzáértőknek. Talán az egy kicsit necces, hogy a már megvett jegyekhez is hozzácsapták a repülőjegyadót. Nem számszakilag necces, hanem inkább üzletpolitikailag, utasaikkal szemben. Az így megsarcolt emberek nem biztos, hogy őket választják legközelebb is. A kormány ígérete, hogy majd jól nem engedik meg a cégeknek a különadók áthárítását, inkább csak porhintésnek tekinthető. A légitársaságoknál még talán követhető, hogy melyik cég miképpen jár el a különadó tekintetében, mert ott egyetlen termék van, de egy több tízezer árucikket forgalmazó kereskedőnél, hogyan? Ehhez ellenőrizni kellene a termékek beszerzési árát a wc papírtól kezdve a szójaszószig. Érdekfeszítő feladat lenne.
"A kormány elfogadhatatlannak tartja és a leghatározottabban elutasítja, hogy a Ryanair a légitársaságokra kivetett extraprofit-különadóját áthárítja az utazókra. Különösen visszás, hogy a korábban eladott jegyekre vonatkozóan a Ryanair már megkezdte ezt a gyakorlatát" - írta a gazdaságfejlesztési miniszter.
Nagy Márton ezért fogyasztóvédelmi vizsgálat elrendelését indítványozta annak érdekében, hogy a kormányhivatal illetékes szervei a fogyasztóvédelmi jogkörüknél fogva alaposan vizsgálják meg és lehetőség szerint akadályozzák meg a légitársaság tisztességtelen eljárását - áll a közleményben.
A miniszter indítványozta azt is, hogy a hatóság vizsgálja meg a Ryanair jegyárképzési gyakorlatát, hogy az minden európai normának és elvárásnak megfelel-e, főként annak ismeretében, hogy ilyen légitársaságokat terhelő adó Európa nagyon sok országában már régóta érvényben van.