A jelentés szerint a nemzetgazdaság jelenlegi állapotát a megkérdezettek fele (52 százalék) rossznak minősítette, 44 százaléka kielégítőnek, és 4 százalék ítélte jónak. 2024-ben még sorrendben 41 százalék, 44 százalék, illetve 14 százalék volt az arány. Ami az idei kilátásokat illetti, a résztvevők mindössze 14 százaléka számít javulásra, 42 százalék változatlan helyzetre és 44 romlásra, míg egy éve ez a három arányszám 26, 44, illetve 30 százalék volt.
A vállalatvezetők, a korábbi évekkel összhangban, saját cégük kilátásait a gazdaság vagy az ágazat egészének helyzeténél optimistábban látták, de az idei felmérésben tükröződik a vállalatok visszafogottabb hangulata.
A jelenlegi üzleti helyzetet a válaszadók 28 százaléka jónak, 49 százalék kielégítőnek, míg 23 százalékuk rossznak értékelte. Az idei üzleti kilátásokat illetően szintén ugyanannyian számítanak javulásra, mint romlásra (26, illetve 25 százalék), 46 százalékuk változatlan helyzetben bízik.
Dirk Wölfer elmondta: a vállalati hangulatkép arra utal, hogy a cégek az idén nem számítanak érezhetően gyorsuló gazdasági növekedésre vagy a kivitel jelentősebb fellendülésére.
A bizonytalan gazdasági kilátások negatív hatással vannak a beruházási és foglalkoztatási hajlandóságra – mondta. A jelentésben közölt adatok szerint 16 százalékra csökkent azoknak a cégeknek az aránya, amelyek növelni tervezik fejlesztési kiadásaikat, miközben 30 százalék visszafogná ezeket.