Kínos: a tehetség hiánya miatt az állás betöltetlen

18 ezer olyan betöltetlen álláshely van Magyarországon, amelyet akár holnap be lehetne tölteni, ha lenne kellően képzett munkaerő. Alapvetően szakmunkásokra van szükség, akiknek van gyakorlatuk, beszélnek nyelveket és - ezt a munkaadók tapasztalatából tudni - akarnak dolgozni. A szakmunkások hiánya évek óta érzékelhető Magyarországon, amelyre a munkaadók saját képzésekkel, akár képzőközpontok alapításával igyekeznek megoldást találni. A magyar munkaadók válaszai alapján a Manpower Éves Tehetség Felmérése alapján elmondható, hogy a magyar szakmunkások képzettsége nem követi a piaci igényeket, a frissen végzett szakemberek gyenge probléma megoldók, rosszul teljesítenek csapatban és a munkavállalási hajlandóságuk nem megfelelő.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amerikában a jól képzett szakmunkások és a technikusok kapnak szinte azonnal állást, Ázsiában és Európában a szakmunkások mellett az értékesítők hiányával küszködnek a munkaadók, Afrikában is a szakmunkásokra és a mérnökre van nagy igény. A Manpower Inc. 36 ország - köztük Magyarország - több mint 35 000 munkaadóját kérdezte meg 2010 első negyedévében arról, hogy véleményük szerint a megfelelő munkaerő hiánya hogyan befolyásolja napjaink munkaerőpiacát. A felmérés eredményeiből kiderül, hogy milyen munkakörök esetében keresgélnek a leghosszabb ideig a munkaadók.

A 2009-es felmérésben a tíz legnehezebben betölthető munkakör az idei listában is megtalálható, bár a sorrend megváltozott. Az eredményekből kiderül, hogy a megfelelő munkaerő hiánya nem feltétlenül a magasan képzett munkaerő esetében jelentkezik, sőt, mint kiderül, a munkaadóknak a megfelelően képzett, tapasztalattal rendelkező szakmunkások megtalálása a legnehezebb. A listára a legkritikusabb munkakörök kerültek fel, melyeket a legtöbb munkaadó nevezett meg, mint, nehezen betölthető pozíciókat. Az ötödik alkalommal elvégzett Manpower Éves Tehetség Felmérés alapján a munkaadók 31 százaléka számára okoz nehézséget egyes munkakörök betöltése a megfelelő képességekkel rendelkező munkaerő hiányában. Ez az arány egy százalékkal emelkedett a tavalyi felmérés során mért értékhez képest.

A legnehezebben betölthető munkakörök 2010-ben, világszerte:

  1. Szakmunkások
  2. Értékesítők
  3. Technikusok
  4. Mérnökök
  5. Könyvelők, pénzügyi munkatársak
  6. Operátorok (gyártósori betanított munkások)
  7. Adminisztratív, irodai és személyi asszisztensek
  8. Cégvezetők
  9. Sofőrök
  10. Segédmunkások

A megfelelő munkaerő hiányában felvételi nehézségekkel küzdő munkaadók aránya: 31%.  

 A legnehezebben betölthető munkakörök 2010-ben Magyarországon, 753 megkérdezett válaszainak alapján:

  1. Szakmunkások
  2. Mérnökök
  3. Sofőrök
  4. Gépkezelő
  5. Karbantartók
  6. Orvosok és egyéb, nem ápoló egészségügyi személyzet
  7. Informatikusok
  8. Értékesítők
  9. Szakácsok
  10. Könyvelők, pénzügyi munkatársak

  A megfelelő munkaerő hiányában felvételi nehézségekkel küzdő munkaadók aránya Magyarországon: 30%.

Megfelelőt alig találnak

"200 szabad munkahely várja a jelentkezőket egy észak-dunántúli összeszerelő üzemben, de alig találunk oda megfelelő szakembert" - mondta Kiss Judit a Manpower Magyarország Kft. ügyvezetője. Technikusoknak tudnánk munkát adni, de azoknak, akik nagy nehezen jelentkeznek, a többségük ne hajlandó utazni a munkáért, nem hajlandó elfogadni a multinacionális munkakultúrát - hogy például nincs cigaretta szünet -, vagy egyszerűen nem tetszik a feladat, pedig a mai viszonyokhoz képest is jól tudnának keresni.

Makray Réka a német tulajdonú FAG Magyarország Ipari Kft. személyügyi vezetője mondta. Az utóbbi időben bizonyos jelek mintha arra mutatnának, hogy Magyarországon a korábban jól bevált módon működő intézményesített szakmunkásképzés már nem tölti be a tőle elvárt funkciót. Egyre több cég a szakember munkaerőigényét és utánpótlását maga képzi ki. Igy tesz az FAG is, hiszen az új munkatársainknak a TISZK-el közösen kialakított akkreditált alapfokú csapágykezelő tanfolyam sikeres elvégzését tesszük kötelezővé. Saját tanműhelyünkben képezzük a szakközépiskolás korosztályt, továbbá belső speciális, a cégünkre szabott képzéseket is végzünk. Nekünk is fontos, hogy a fiatalokat - generációjukból adódóan - a munkavégzés irányába motiváljuk.

Hasonló problémákról számolt be az amerikai National Instruments magyarországi leányvállalatának, az NI Hungary Kft. ügyvezető igazgatója Dr. Ábrahám László is.

Tudjon gondolkodni, akarjon dolgozni, legyen csapatjátékos és legyen őszinte - szedte pontokba a legfontosabb elvárásokat egy új munkatárssal szemben Dr. Ábrahám László. Ha valaki ezeknek a szempontoknak megfelel, egyes munkakörökbe azonnal felvesszük, aztán a szakmára majd megtanítjuk mi. Az NI ügyvezetője szerint az oktatási rendszerrel lehet a probléma, hiszen a 10 évesen még tudásra éhes, kreatív, jó probléma megoldó gyerekek amikor kikerülnek az iskolából mintha elveszítenék ezeket a képességeiket.

A tehetség hiánya nem ismeretlen máshol sem

A munkaadók számára országonkénti összehasonlításban, Japánban, Brazíliában, Argentínában, Szingapúrban, valamint Lengyelországban okozza a legnagyobb problémát a megfelelő munkatárs megtalálása. A „tehetség-hiány" problémája Írország, az Egyesült Királyság, Norvégia, az Egyesült Államok és Spanyolország munkaadóit érinti a legkevésbé. Az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest, a probléma fokozódását tapasztalhatjuk Kína, Japán és Szingapúr esetében. Románia, Tajvan és a Dél-afrikai köztársaság munkaadói számára a tavalyi évhez képest jóval könnyebb lett a megfelelő munkaerő megtalálása.

A nemzetközi gazdasági helyzet hatására világszerte növekedett az álláskeresők száma, ennek ellenére bizonyos munkakörökben továbbra is jelentős kielégítetlen kereslet mutatkozik számos országban és iparágban, mivel a munkaadók nehezen találnak megfelelő képzettséggel és egyéb képességekkel rendelkező munkaerőt. A problémát tehát sok esetben nem az álláskeresők alacsony vagy magas száma jelenti, hanem hogy a nyitva álló pozíciók betöltéséhez nem állnak rendelkezésre megfelelően képzett munkavállalók a szükséges helyen és időben. A munkaadók amellett, hogy egyre specifikusabb készségekkel rendelkező munkatársakat keresnek, a szakmai készségek mellett, gyakran más, kevésbé kézzelfogható készségeket is elvárnak a leendő munkatárstól, mint például a kritikus gondolkodásmód, vagy más hasonló jellemzők. Egyre nehezebb megtalálni tehát a „megfelelő" embert egy adott munkakör betöltésére, aki szakmai és egyéb, szükséges készségeivel hozzájárulhat a vállalat fejlődéséhez. A probléma megoldása egyaránt fontos lenne a munkaadók és a munkavállalók számára is.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo