A nemzetközi hitelminősítő Londonban bejelentette, hogy az eddigi „A plusz”-ról egy fokozattal a továbbra is elsőrendű befektetői osztályzatnak számító „A”-ra rontotta Kína hosszú futamú szuverén devizaadósság-kötelezettségeinek besorolását.
Fotó: Depositphotos
A Fitch a döntés indoklásában kiemelte, hogy előrejelzése szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért kínai államháztartási hiány az idén 8,4 százalékra emelkedik a tavalyi 6,5 százalékról, elsősorban a kormány által kezdett költségvetési gazdaságösztönzés miatt.
A Fitch Ratings hangsúlyozza, hogy a deficit jelentősen meghaladja az osztályzati listáján szintén „A” kategóriás besorolással nyilvántartott szuverén adósok államháztartási hiányainak mediánszintjét, amely jelenleg 2,7 százalék.
A hitelminősítő kiemeli azt is, hogy a GDP-arányos kínai államháztartási hiány 2020 óta éves átlagban 6,5 százalék volt, vagyis több mint a háromszorosa a 2015-2019 közötti időszakban mért 3 százalékos átlagos évi deficitnek.
A Fitch Ratings szerint a magas kínai államháztartási hiány a bevételek szerkezeti jellegű visszaesését is tükrözi. A cég előrejelzése szerint a hazai össztermékhez mért központi bevételek az idén 21,3 százalékra csökkennek a 2018-ban mért 29 százalékról, mindenekelőtt a helyi és regionális önkormányzatok befizetéseinek visszaesése, valamint az adócsökkentések miatt.
A hitelminősítő ebben a környezetben azzal számol, hogy a kínai államadósságráta meredeken felfelé ívelő pályára kerül a következő években.