Kína lesz a külföldi tőkebefektetések (FDI) legvonzóbb befektetési célpontja, megelőzve Nyugat- és Kelet-Európát is, derül ki az Ernst & Young nemzetközi befektetői vonzerőt vizsgáló felméréséből. Az idén immáron ötödik éve megjelenő tanulmány szerint a jövőben a világ régiói között sokkal kiegyenlítettebben oszlanak majd el a külföldi tőkebefektetések, mint korábban.
A felmérés során megkérdezett vállalatvezetők 41 százaléka Kínában látja a legjobb befektetési lehetőségeket, bár az ország egyenlőre az összes külföldi tőkeinvesztíciók kevesebb, mint 4,4 százalékát birtokolja az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának (UNCTAD) adatai alapján. A világ kinyílt a vállalatok határon túli befektetési lehetőségei szempontjából - vélekedett a folyamatokról a Marc Lhermitte, az Ernst & Young partnere a 2008-as Nemzetközi Befektetési Konferencián, La Baule-ban.
Az Egyesült Államok és Nyugat Európa fejlett piacaival már sok régió képes versenyezni, a befektetők pedig a növekedést egyre inkább az ázsiai fogyasztók vásárlóerejében látják - tette hozzá Lhermitte. A 2007-es tényleges befektetési adatok első helyezettje azonban még Nyugat-Európa, mely a teljes FDI 37 százalékát tudhatja magáénak.
Az Ernst & Young Európai Befektetési Monitor (EIM) adatai szerint a régióban múlt évben 3712 projekt indult, ami 15 százalékos növekedést jelent 2006-hoz képest. A befektetések által létrehozott munkahelyek száma ennek ellenére 18 százalékkal csökkent. A teljes európai térség öt vezető országa (Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Spanyolország és Belgium) külföldi tőkeberuházások szempontjából továbbra is nyugat-európai, de a Közép és Kelet Európai régió is gyors felzárkózást mutat.