A 2024 utolsó negyedévében készült felmérésben a BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexe 76 pontos értéket vett fel, amely a megelőző év hasonló időszakához képest 1 pontos emelkedést mutat.
Az előző év azonos időszakához képest 4 pontos ugrással 65 pontra emelkedett az a mutató, amely azt vizsgálja, hogy a munkavállalók mennyire bíznak abban, hogy egy esetleges állásvesztés vagy felmondás esetén könnyen találnának a képzettségüknek megfelelő új állást. A részeredmények szintjén is jól érzékelhető a változás: a tavalyi 30-ról 34 százalékra, valamint 21-ről 23 százalékra nőtt azok aránya, akik szerint könnyen, illetve nagyon könnyen találnának maguknak új munkahelyet, ezzel párhuzamosan 15-ről 10 százalékra esett azoké, akik ezt nehéznek ítélik meg.
Enyhén árnyalja az összképet, hogy a kutatás szerint az interjúalanyok közel kétharmada (64 százaléka) egyáltalán nem aggódik amiatt, hogy egy éven belül esetleg elveszítheti az állását, ami az előző év hasonló időszakához képest 8 százalékpontos esést mutat, miközben a tavalyi 11-ről mostanra 16 százalékra ugrott azok aránya, akik emiatt már csak kis mértékben aggódnak.
Pozitív fejleménynek tekinthető, hogy a tavalyi évben mért 18 százalékhoz képest mostanra már csak a megkérdezettek 15 százalék jelezte azt, hogy a háztartása kevesebb, mint egy hónapot tudna csak átvészelni a fő kereső állásvesztése esetén, míg ezzel párhuzamosan 8-ról 11 százalékra, valamint 19-ról 21 százalékra ugrott azok aránya, akik 7-12 hónapra, illetve több mint egy évre elegendő megtakarítással is rendelkeznek.