Kivár a legfontosabb ágazat, de van pozitív meglepetés is
Nem érkeztek jó hírek egy másik kulcsfontosságú szegmensből: gyengén teljesítettek a mezőgazdasági termelőeszközök, amelyek 2024 egészében csak a tavalyi évi finanszírozás 62 százalékát hozzák, mindösszesen 58 milliárd forintnyi összegben. A szerződésszámban is komoly, 34 százalékos visszaesés tapasztalható, ezekből 1787 darab született.
„A mezőgazdasági gépek piaca nagyban függ attól, hogy fut-e valamilyen állami támogatás ilyen eszközök beszerzésére. Jelenleg nincs semmilyen elérhető konstrukció, így a szektor kivárásra rendezkedett be, ez értelemszerűen jelentősen visszavetette az ágazat teljesítményét” – mondta Kőszegi László, aki szerint a mezőgazdasági termelőeszközök gyengélkedése azért is aggasztó, mert a szegmens kiemelten fontos a lízingcégek stratégiájában.
Mint folytatta, az egyéb gépek kategóriája is felemásan teljesített: miközben a szerződésszám 2,7 százalékkal növekedett (1506 darab) tavalyhoz képest, a finanszírozott összeg majdnem 15 százalékkal 49 milliárd forintra csökkent.
„A statisztikák pozitív meglepetést is tartogattak: ugyanis miközben a magyar építőipar termelésének volumene a KSH adatai szerint visszaesett 2024-ben, addig a lízingpiacon az építőipari gépek szegmensében a finanszírozott összeg jelentősen, 36 százalékkal tudott növekedni – 21,7 milliárd forintra. Ezzel párhuzamosan a megkötött szerződések száma is 35 százalékkal 970 darabra emelkedett” – részletezte Kőszegi László.
Csökkenőben az euró alapú konstrukciók aránya
A Magyar Lízingszövetség adatai szerint idén is a pénzügyi lízing dominálja a piacot 2024 első félévében 85 százalékos részesedéssel. A zárt végű pénzügyi lízing 361,5 milliárdot, míg a nyílt végű 223 milliárd forintot tett ki. Ezzel szemben a kölcsön, amely főként állami és EU-s támogatások esetén jellemző, jelentősen visszaesett a támogatások elapadása miatt, a piac mindössze 3,3 százalékát tette ki a tavalyi 10 százalékhoz képest.