Az elemzés szerint a besorolást terhelő negatív kilátás ugyanakkor a nagyon magas geopolitikai és biztonsági kockázatokat tükrözi, mivel ezeknek a kockázatoknak az izraeli költségvetési és gazdasági kilátásokra gyakorolt hatása súlyosabb lehet a hitelminősítő által jelenleg vártnál.
A Moody's Ratings közölte, hogy ebben a környezetben az idén 8 százalék körüli GDP-arányos államháztartási hiánnyal számol Izraelben.
A hitelminősítő szerint a gyengülő fogyasztói bizalom, a turisztikai szektor viszonylagosan ugyancsak gyenge teljesítménye és a munkaerőhiány rövid távon megterheli a növekedést, és emiatt az idén várhatóan csak 2 százalék körüli ütemben bővül az izraeli hazai össztermék.
A Moody's jövőre azonban már 4,5 százalék környékére gyorsuló gazdasági növekedést vár az újjáépítés, a megnövekedett védelmi kiadások és az élénkülő fogyasztás eredményeként.
Az Iránnal vívott konfliktus idején Izraelnek nyújtott példátlan és közvetlen amerikai katonai segítségnyújtás jelezte, hogy az izraeli nemzetbiztonság a belátható jövőben nagyon nagy valószínűséggel továbbra is támaszkodhat az Egyesült Államok kifejezett és érdemi katonai és politikai támogatására – áll a Moody's londoni elemzésében.
A Moody's Ratings tavaly szeptemberben vonta meg Izraeltől az addigi elsőrendű „A2” államadósosztályzatot, két fokozattal a jelenlegi „Baa1”-re gyengítve a besorolást. A cég a lépést annak idején azzal indokolta, hogy véleménye szerint jelentősen erősödött és nagyon magas szintre emelkedett a geopolitikai kockázat, és ennek már negatív következményei vannak Izrael adósprofiljára. (MTI)