Az új szabályozás a parkolóhelyek kialakítását érintően számos változást hoz, amelyek célja a helyi adottságokhoz, a településhálózati struktúrákhoz és a valós igényekhez igazodó, rugalmasabb rendszer létrehozása. Az alábbiakban a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners Ügyvédi Iroda segítségével részletesen bemutatjuk a TÉKA legfontosabb rendelkezéseit és a parkolóhelyek létesítésével kapcsolatos gyakorlati kérdéseket.
A szabályozási keretrendszer alapjai
A parkolóhelyek létesítésének új szabályozási keretrendszerét a 2023. évi C. törvény, azaz a magyar építészetről szóló törvény (Méptv.) határozza meg. A Méptv. a legalább 5000 fős települések, a fővárosi kerületek, a járásszékhelyek, a budapesti agglomeráció és a Balaton kiemelt üdülőkörzet területeinek, valamint a világörökségi települések helyi építési szabályzatára vonatkozóan kötelező keretfeltételeket határoz meg.
„Ezek alapján elvi követelményként jelenik meg, hogy a telken belüli parkolást – akár felszíni, akár parkolóházi megoldással – előnyben kell részesíteni a közterületi parkolással szemben. A szabályozás kiemelt figyelmet fordít a meglévő fák védelmére, a fásításra és az akadálymentesítés követelményeire” – mondja el Unger Balázs ügyvéd.
A kötelezően létesítendő parkolóhelyek számának új megközelítése
Az eddigi minimumkövetelményeket alkalmazó rendszer helyett a TÉKA bevezeti a rendeltetés szerinti differenciálás elvét. Ez lehetővé teszi, hogy a helyi építési szabályzatok az adott létesítmény funkciójához és a valós igényekhez igazítsák a kötelező parkolóhelyek számát.