Dominique Strauss-Kahn kedden Budapesten találkozott a magyar miniszterelnökkel, megbeszélésüket követően hangsúlyozta: Magyarországon további strukturális reformokra van szükség, hogy a fenntartható növekedést elősegítse a kormány. "Szeretnék gratulálni a magyar kormány teljesítményéhez és ahhoz, hogy idejében felvette a kapcsolatot a valutaalappal, amelynek eredményeképpen sikerült elkerülni az árfolyamválságot, s nem volt bankcsőd, amelynek az egyik oka, hogy Magyarország idejében fordult a valutaalaphoz" - jelentette ki Dominique Strauss-Kahn.
A vezérigazgató emlékeztetett arra, hogy az IMF-fel kötött megállapodás során a magyar kormány határozta meg a feltételeket illetve a szükséges lépéseket, amelyek a valutaalap számára is elfogadhatóak voltak. A valutalap első embere világgazdasági elemzésében utalt arra, hogy a globális előrejelzések meglehetősen szomorúak, a napokban megjelenő friss IMF-prognózis a korábbinál rosszabb kilátásokat vetít előre. A kilátások a legkevésbé sem rózsásak, a fennálló problémák az egész világon azonosak - tette hozzá. (Veres János korábban azt nyiltkozta, hogy a kormány természetesen lépni fog, ha a költésgvetési számokat veszély fenyegeti.)
Magyarországon további strukturális reformokra van szükség, hogy a fenntartható növekedést elősegítse a kormány - mondta Dominique Strauss-Kahn. Véleménye szerint "a lehető legjobban haladnak a dolgok, de további lépéseket kell tenni", ezeket a magyar kormánynak kell meghatároznia, s ha ezek megfelelnek az IMF-nek, akkor azokat finanszírozni fogja. Az MTI kérdésére utalt a szükséges strukturális reformok néhány elemére, így a bankszektor és a pénzügyi felügyelet megerősítésére, a hatékonyabb munkaerőpiac kialakítására, az adórendszer igazságosabbá tételére.
Adócsökkentést ne!
"Az IMF nem támogatja az általános adócsökkentést" - válaszolta újságírói kérdésre a vezérigazgató, aki inkább átcsoportosítást ajánlott az adórendszeren belül, s azt is felajánlotta, hogy az IMF tanácsaival segíti ezt a folyamatot. Véleménye szerint nincs olyan tényező, amely aggodalomra adna okot a forint árfolyamával kapcsolatban, "a forint egy elvárható szinten stabilizálódott". (A forint az utóbbi napokban elég sokat esett...) Az IMF vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy minden költségvetés, a magyar is hipotézisekre épül, s ha a feltételek megváltoznak, akkor a kormánynak is változtatnia kell. (Például a korméány által prognosztizált egy százalékos gazdasági visszaesésnél a legtöbb elemző nagyobb esést vár, külföldiek akár mínusz 4 százalékot is...)
Az IMF vezérigazgatója magyarországi tárgyalásairól kiadott sajtóközleményben rögzíti: "Egyetértettünk abban, hogy erősíteni kell a kormányzati pénzügyi fegyelmet". A 2009. évi magyar költségvetés összhangban van a valutalappal kötött programban felvázolt fiskális kiigazítás mértékével. Fontos, hogy a költségvetés végrehajtása során valóban megvalósuljon az előirányzott kiadáscsökkentés. A valutaalap támogatja a legutóbbi monetáris politikai lépéseket - áll a Budapesten kiadott közleményben. Tekintve az infláció előre jelzett csökkenését és a pénzpiaci feszültségek mérséklődését, megfelelő volt az irányadó kamatláb csökkentése.
Simorral és Orbánnal is
"Egyetértettünk abban, hogy az infláció további csökkentése megteremtheti az előfeltételeit a monetáris kondíciók további lazításának, mindaddig, amíg a pénzpiacok ezt támogatni tudják. Minden további kamatcsökkentést fokozatosan és óvatosan kell végrehajtani, és annak arányban kell állnia a befektetői bizalom javulásával" - áll az IMF közleményében. Dominique Strauss-Kahn kedden tárgyalt Veres János pénzügyminiszterrel, Simor Andrással, a Magyar Nemzeti Bank elnökével, és Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével is.
"Egyre erősödik a gyanú, hogy Magyarország jelenleg az IMF-hitelkeretéből él" - ezt mondta Varga Mihály a Fidesz alelnöke, miután találkozott a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatójával kedden, Budapesten. Varga Mihály hozzátette: már az IMF is látja, hogy ez a hitel "nem egy sikertörténet, hanem inkább egy kudarctörténet, amiből nem jön ki jól sem az ország, sem a valutaalap".