A lakáshitel felvétele előtt sokan nem tudják, hogy a bankok szigorú feltételekhez kötik az ingatlan fedezetként való elfogadását. A zártkerti ingatlanok, az iroda megnevezésű vagy a jogilag rendezetlen státuszú lakások, de gyakran a vályogházak vagy nyaraló besorolású ingatlanok is kívül esnek a hitelezhetőségi körön.
Fotó: Depositphotos
A lakáscélú hitellel nem finanszírozható ingatlanok esetében a szabad felhasználású jelzáloghitel megoldás lehet, igaz, magasabb kamatokkal. Az ilyen típusú hitelhez egy másik, megfelelő értékű és típusú ingatlan bevonása szükséges fedezetként, ami lehet a hiteligénylő, de akár más – leggyakrabban családtag – tulajdonában álló ingatlan is – áll a money.hu elemzésében. A pénzügyi szakportál hangsúlyozza, utóbbi esetben a fedezetként bevont ingatlan tulajdonosa zálogkötelezett lesz az hitelügyletben.
A szabad felhasználású jelzáloghitel legfontosabb jellemzői:
- Futamidő: 5-25 év között választható,
- Kamatperiódus: fix vagy 5-10 éves kamatperiódus,
- Kamat: jelenleg 8,5-11,5 százalék között,
- Hitelösszeg: akár 100 millió forint,
- Fedezet: az ingatlan értékének maximum 70 százaléka lehet,
- Felhasználási cél: nincs megkötés.
A money.hu szerint további alternatíva lehet a személyi hitel, amely már fedezet nélkül is akár 15 millió forintig elérhető a nagyobb bankoknál. A CIB Bank esetében egy éve élhetünk ezzel a konstrukcióval, az Erste Bank pedig 2025. március 24-től emelte a személyi hitel maximális összegét 15 millió forintra, amennyiben az igénylő legalább nettó 600 000 forintos igazolt jövedelemmel rendelkezik, és legalább fél éve az Erste Banknál vezeti számláját. A legkedvezőbb személyi kölcsön kamat jelenleg a piacon 9,64 százalék, ami 15 millió forintos hitelösszeg esetén, 8 éves futamidővel, havi közel 226 ezer forintos törlesztést jelent.