Egy ugyanilyen összegű szabad felhasználású jelzáloghitel törlesztője a szakportál szerint kedvezőbben alakulhat, hiszen a futamidő rugalmas megválasztásának köszönhetően a hitelfelvevő érdemben tudja mérsékelni a havi pénzügyi terheket. Példaként hoz fel a lap egy 15 éves visszafizetési időtávval kalkulálva a 15 milliós hitelösszeget, a havi törlesztőrészlet 148-149 ezer forintra csökkenthető. Ami viszont fontos, hogy a visszafizetendő összeg így a futamidő végén 5 millió forinttal több lesz, mint a 8 évre felvett személyi kölcsön esetében.
„Sokan alábecsülik, de az ingatlan tulajdoni lapja kulcsfontosságú a hitelfelvétel szempontjából. A bankok kizárólag a tulajdoni lapon szereplő besorolást veszik figyelembe, nem pedig az ingatlan tényleges használatát vagy kinézetét. Ha egy nyaralóövezetben lévő, családi háznak tűnő épület a tulajdoni lapon mégis nyaralóként szerepel, máris szűkebbek a hitelfelvételi lehetőségek. Ugyanakkor a használatbavételi engedély nélküli ingatlant vagy az olyan ingatlant, amire nem köthető vagyonbiztosítás, garantáltan elutasítja a pénzintézet. A foglalózás előtt feltétlenül tájékozódni kell tehát a kiszemelt ingatlan elfogadhatóságáról a banknál, nehogy kellemetlen meglepetés érjen”
– mondta Korponai Levente, a money.hu szakértője.
A nyaraló vásárlásához igénybe vehető hitelkonstrukciók terén jelenleg öt hazai pénzintézet – a CIB, az Erste, a K&H, a MagNet és az OTP – kínál kedvező lehetőségeket. A bankok árazása a piaci kamatozású hitelekhez igazodik, ami azt jelenti, hogy ügyfelek gyakorlatilag ugyanolyan kamatok mellett juthatnak nyaraló-finanszírozáshoz, mint lakóingatlan esetében. Fontos ugyanakkor felhívni a figyelmet, hogy egyes pénzintézeteknél a maximális finanszírozási arány nyaraló vásárlásnál alacsonyabb lehet a lakóingatlanokénál.