Egy háborúban mindig minden fél sérül, nincs és nem lehet zéró veszteséggel számolni egyik oldalon sem. Az igazi kérdés egy-egy nagyobb összecsapás kapcsán mindössze csak annyi lehet, hogy melyik döntés, melyik félnek jelent nagyobb kárt.
Orbán Viktor azt állítja, hogy a brutális infláció oka a szankciós politika. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ugyanakkor az inflációt akadályozó kamatemelési ciklusát 2021. június 23-án kezdte meg, a háború kitörése előtt majd egy évvel. Azóta minden hónapban emelte az alapkamatot, idén május kivételével, hogy aztán júliusban és augusztusban 2-2 alkalommal ismét felfelé tolja a görbét.
2021 őszén, tehát fél évvel a háború kitörése előtt már 13 éves rekordokat döntögetett az infláció Európában. A fő ok az energiaárak elszabadulása volt. A pandémia után rakétagyorsasággal kilövő világgazdaság igényét egyszerűen nem tudták követni a fosszilis energiatermelők.
Magyarországon augusztusban rekordszintre 15,6 százalékra emelkedett az infláció. A kormányhoz legközelebb álló bank profi elemzője szerint ebben már csak részben játszott szerepet az energiaárak növekedése, bizony a kormány adópolitikája és a forint gyengülése is jelentős okozója az árak elszabadulásának itthon.
A vártnál jóval magasabb infláció, a forint érdemi gyengülése, a népegészségügy termékadó és a dohánytermékek, alkoholos italok jövedéki adóemelése, számos, elsősorban élelmiszer termékpályán a nyersanyag és energiaöltségek meredek elszállása miatt továbbra is folytatódó átárazások, valamint a háztartási energiaárak befagyasztásának részleges feloldása miatt.