Rövidtávú kilátások
Szálláshely szolgáltatás: 2024-ben várhatóan hazánkban is folytatódik az idegenforgalom növekedési trendje a nemzetközi folyamatokkal összhangban. 2024-re azt várjuk, hogy a pandémia előtti utazóforgalom visszarendeződik. Ezt támogatja a reálbérek növekedése, és infláció csökkenése, fogyasztói bizalom javulása, ill. a SZÉP-kártya-használati adatok, valamint az első negyedévben megismert turisztikai adatok is.
Az MTÜ célja, hogy 2030-ig 20 millió vendég évi 50 millió vendégéjszakát töltsön el Magyarországon, az ágazat pedig legalább 16 százalékkal járuljon hozzá a GDP-hez (2022-ben 12 százalék volt a hozzájárulás).
Vendéglátás: a vendéglátóhelyeknél a beszerzési árak már nem kiugróak az infláció csökkenése miatt és javult a helyzet az éttermek pénzügyi helyzete is az energiaárak normalizálódását követően. Megváltoztak viszont a fogyasztói szokások: az egy főre jutó vásárlási érték alacsonyabbak. Amennyiben a gazdasági környezet kedvezően alakul, és a reálbérek növekedése az éttermek forgalmának bővülését is segítheti.
Mi zajlik az egyes alágazatokban?
Szálláshely szolgáltatás
Az IBUSZ (az egyik legnagyobb utazásszervező vállalat itthon) adatai alapján 2023-hoz képest 15 százalékkal magasabb az előfoglalások száma. Az árakat tekintve a charterjáratok drágulása és a szállásdíjak emelkedése miatt 5-10 százalékos drágulásra lehet számítani a külföldi utazásoknál, ezt a forint árfolyamának mozgása is befolyásolhatja. A csoportos, szervezett utaknál Görögország, Spanyolország, Törökország tartozik a legnépszerűbb desztinációk közé.