A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból már sejteni lehetett, hogy a folyamatosan javuló trend hamarosan véget ér, és a negatív adóslista ismét hosszabbodni fog. A 90 napon túl késedelmes lakossági hitelek állománya ugyanis bizonyos hiteltípusoknál emelkedni kezdett. A személyi hiteleknél 2024 első negyedévében volt a csúcson, akkor a nettó állomány meghaladta a 16,5 milliárd forintot. Ez akár 8-10 ezer szerződést is jelenthetett.
A folyószámla- és kártyahiteleknél tavaly félévkor volt csúcson a 90 napon túl késő állomány, 9,7 milliárd forint volt ez a volumen. Ezeket a hiteleket folyamatosan fizetik vissza az adósok a jövedelmükből, lejárttá jellemzően csak akkor válnak, ha az adós túllépi a hitelkeretét, mert nem tud már eleget törleszteni. “Ilyenkor a bankok felmondhatják a folyószámlahitel-szerződést, ami által azonnal lejárttá válik a tartozás” – magyarázza Herman Bernadett.
A hitelkiváltás segíthet néhány esetben
A nehéz helyzetbe került adósokon segíthet, ha a bankhoz vagy a hitelező céghez fordulnak, és kérik a hitelük átstrukturálását. Így kialkudhatnak alacsonyabb törlesztőrészleteket, és a negatív KHR-re kerülést is elkerülhetik vagy késleltethetik. Személyi hiteleknél, lakáshiteleknél ez a megoldás segíthet.
Folyószámlahitel-, hitelkártyatartozás esetén jó megoldás lehet még a személyi hitel, amelynek segítségével ismét pluszba kerülhet a hosszú ideje mínuszban lévő bankszámla. A személyi hitel kamata alacsonyabb, mint a folyószámlahiteleké, emiatt könnyebb lehet törleszteni. Azok a családok, amelyek jogosultak kedvezményes hitelre, megpróbálhatják a nyomasztó adósságot ezekből rendezni. A munkáshitelt például többen is felhasználták már hitelkiváltásra.